KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2. İMAM HATİPLİLER GECESİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

Konya İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören öğrenciler tarafından icra edilen "İmam Hatipliler Gecesi”nin 2. si, 11 Mayıs 2015 tarihinde, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.
2. İMAM HATİPLİLER GECESİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

 

 Programa katılamamaları sebebiyle telgraf gönderen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK ve Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU olmak üzere pek çok devlet büyüğümüzün mesajlarının okunduğu gecede, imam hatipli gençler birbirlerinden güzel ve anlamlı etkinliklere imza attılar.

  Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinlik, büyük bir coşku ve heyecan içerisinde gerçekleşti.

 Program saat 20.30’da Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehter Grubunun marşlarıyla başladı. İlahi grubunun gönüllere hitap eden “Besmele”sinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY kürsüye çıktı.

 GÜRSOY, bu yıl 2. sini gerçekleştirdikleri İmam Hatipliler Gecesini, 06 Nisan 2015´te elim bir trafik kazası sonucunda kaybettiğimiz, Meram Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine ithaf ettiklerini belirterek bu yavrularımıza Allahtan rahmet dilediklerini vurgulayarak konuşmasına giriş yaptı.

 GÜRSOY, ayrıca şunları söyledi: "Zor zamanlarda zor dönemlerde imkânsızlıklar içinde vücuda getirilen bu okullar ülkemizi arzu ettiği iklime ulaştıran, imkânsızlıkları başaran, hayalleri gerçekleştiren,  karanlık günleri aydınlatan yiğitler yetiştirerek milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Bundan sonra da bu millete hizmet edecek, ülke ve toplum menfaatini her şeyden üstün tutacak nesiller yetiştirmeye inşallah devam edecektir. Bu beklenti sadece Milletimizin değil, yaşadığımız coğrafyadaki insanların da hayali ve ümididir. Bu coğrafyadaki makus talihi değiştirecek, kan ve gözyaşını dindirecek, kardeş kavgasına son verecek, bu kaos ve korku ortamına dur diyecek kudretli insanların bu milletten, bu kültürden ve bu okullardan çıkacağı beklentisi ve inancı sürmektedir. Çünkü bu coğrafyada,  sömürgeci ve vahşi kapitalizmin sergilediği tüm haksızlıklara dur diyebilecek, tüm dünyanın gözünün içine bakarak çağdaş Firavunlara, Nemrutlara ve Ebu Cehillere, İbrahimî ve  Muhammedî  bir duruş sergileyebilecek, sadece Allah´ın huzurunda eğilen ve karşılığı ne olursa olsun diğerlerine hayır diyebilecek inanç ve imana sahip insanlara olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır."

 Daha sonra kürsüye Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Abdullah Ecevit ÖKSÜZ çıktı. ÖKSÜZ, Milletimizin imam hatip okullarına duyduğu sevginin günden güne arttığını belirtti. İmam hatip neslinin değerlerinden asla ödün vermeyeceğini vurgulayarak, çocuklarını imam hatip okullarına gönderen ailelere ve bu okullara destek olan herkese çok teşekkürlerini bildirdi.

 Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Dini Eğitim Öğretim Daire Başkanı Osman DEMİRGÜL ise, imam hatip okullarının kuruldukları tarihten bu yana pek çok sıkıntı çektiğini, ancak bugün o sıkıntıların ortadan kalktığını söyledi. Günümüzde,  aziz milletimizin ve devletimizin de desteğiyle imam hatiplerin zirve dönemlerini yaşadığını sözlerine ekleyen DEMİRGÜL, an itibariyle ülkemizde bu okullara giden 1 milyon öğrencinin olduğunu belirtti. 1021 imam hatip lisesi ve 1670 imam hatip ortaokulunun var olduğunu da vurguladı.

 DEMİRGÜL, Türkiye’deki imam hatip okullarının uluslararası alanda da ilgi çektiğini, şu an 10 ayrı ülkede 14 tane imam hatip lisesinin olduğunu, ülkemizde ise 3 tane uluslar arası imam hatip lisesinin olduğunu ve bu sayının önümüzdeki dönemde artacağını söyledi.

 DEMİRGÜL son olarak yeni Türkiye’nin inşasında imam hatiplilerin sorumluluk yüklenmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 Yoğunluğundan dolayı programa biraz geç katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK de yaptığı selamlama konuşmasında, imam hatip nesliyle beraber olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Yarınların bu devlete hizmet edecek büyükleri olarak imam hatip neslini selamlayarak sözlerini bitirdi.

 Kur´an tilavetiyle şereflenen program, Arapça, Türkçe ve Farsça şiir dinletileri ve çeşitli ilahilerin okunmasıyla daha da renklendi.

 İslam coğrafyasının her biri farklı ülkelerinden olan öğrenciler, o ülke Müslümanlarını temsil eden bir gösteri sundular. Müslümanların kardeşliği düsturunu anımsatan bu gösteri katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

 Ayrıca işitme engelli öğrencilerin söylenen ilahileri beden diline tercüme edişlerindeki ustalık da katılımcıları kendilerine hayran bıraktırdı.

 Konya Büyükşehir Belediyesi ve TİMAV´ın desteklediği, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şubesi ve AR-GE Biriminin birlikte organize ettiği Fatma AKYAZICI ile Canan AKINCI’nın hazırladığı ve koro şefliğini müzik öğretmeni Yakup AKSOY´un yaptığı programa Konya Milletvekili Cem ZORLU, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Selçuklu Kaymakamı Sabit KAYA, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik ÖTÜKEN, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Dini Eğitim Öğretim Daire Başkanı Osman DEMİRGÜL, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY,  Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mücahit Sami KÜÇÜKTIĞLI, TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit ÖKSÜZ, çok sayıda daire amiri ile imam hatip öğrencileri ve velilerin katıldı. Etkinlikte görev alan tüm öğrencilerle günün anısına toplu fotoğraf çekinilmesiyle program sona erdi.

 Programın hazırlanmasında ve icrasında emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve TİMAV yetkililerini, Müdürlüğümüzün Din Öğretimi Şubesi ve AR-GE Birimini tebrik ediyor, katılımlarıyla destek veren konuklarımıza ve okullarımıza teşekkür ediyoruz. 

 

 

 

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.