KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

     2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Bugün ilimiz genelinde toplam 438.184 öğrencimize karne verilecektir. Başarılı geçen bir dönemin ardından okul ve kurum yöneticilerimize yönelik çalışmalarımız yarıyıl tatilinde devam edecektir. Görevlerine yeni başlayan eğitim yöneticilerimize yönelik 3 aşamalı, 21 farklı alanda, 90 saat “Yönetici Formasyonu Kazandırma” kurslarının planlamaları tamamlandı.
2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

 

 

 I. dönem TEOG sınavında 143 öğrencimiz tam puan alma başarısını gösterdiler. Bakanlığımızın önemle üzerinde durduğu donanım ve yazılım bakımından teknolojinin gelişmesine öncülük edecek olan FATİH Projesinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hususunda ilimizde de halen çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca ortaokul öğrencilerimizi ortaöğretim kurumlarına, lise öğrencilerimizi de üniversitelere hazırlama kapsamında 460 merkezde, 57.037 öğrenciye hizmet vermek üzere ´Yetiştirme ve Destekleme Kurslarımız´ devam etmektedir. Buna bağlı olarak ‘Kazanım Değerlendirme’ sınavlarına katılan öğrencilerin, I. döneme ait ölçme değerlendirme sonuç bilgileri ve öğrencilerin yararlanabileceği doküman hazırlıkları üzerinde çalışılmaktadır.

 

Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,

Öğrencilerimize daha verimli tatil yapabilmeleri için, onlara çok ödev vermek yerine planlı yaşamalarını, çalışmalarını, sorumluluk duygusu geliştirmelerini sağlayacak etkinlikler önerebilirsiniz. Öğrencilerimize yapacağınız rehberlik hizmetleriyle, onların başarılı olma yolunda atacağı adımlarda payınızın büyük olduğunu unutmayınız. Öğrencilerimizin her birinin farklı yetenekte olduklarını ve özel olduklarını hem velilerimize hem de öğrencilerimize hissettirmeniz “bireye değer verme” ve “bireyin değer bulması” noktasındaki inancını kuvvetlendirecektir.

 

Değerli Velilerimiz,

Yarıyıl tatilinde çocuğunuzun dinlenmesini sağlamanız onların ikinci dönem verimini artıracaktır. Tatili sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun karnesinde düşük not varsa düzeltmek için koca bir dönem sizi beklemektedir. Çocuklarınızı ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmanız, tembel, sorumsuz gibi suçlamalar yapmanız çocuğunuzun özgüvenini zayıflatacaktır. Çocuklarınıza her şeye rağmen koşulsuz sevginizi ve güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Her birey yetenek, ilgi ve özellikleri bakımından kendine özeldir. Bu sebeple çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamak yerine onun beğendiğiniz yönlerini açığa çıkarabilirsiniz. Ödül ve yaptırımları dengelemeli, ödüllendirmenin ona her zaman maddi imkânlar sunmak ve ayrıcalık tanımak olmadığını unutmamalısınız. Çocuğunuza onunla gurur duyduğunuzu ona hissettirerek, başarmak için sarf ettiği gücü fark ettiğinizi belirtiniz. Çocuğunuzla nitelikli paylaşımlarda bulunmak ve bağlarınızı güçlendirmek için okuma, dinlenme, eğlence gibi planlamalar yapabilirsiniz.

 Sevgili Öğrenciler,       

 Bir dönemi geride bıraktınız. Tatilde gönlünüzce dinlenip eğlenmek için zaman bulacaksınız. Bir tatil programı yapmanız,  zamanı etkili kullanmanızı ve istediğiniz her şeye vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemeniz motivasyonunuzu artıracaktır. Dinlenirken ilgi alanlarınıza uygun; kitap okuyabilir, spor yapabilir,  müzik, resim, sinema, tiyatro gibi aktivitelere ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Bunun yanında yakın akrabaları, milli manevi değeri olan yerleri ailenizle ziyaret edebilir, izlenimlerinizi tatil sonu öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları ve sizde bıraktığı izleri hatırlamak, kalıcılığını artırmak için günlük tutabilirsiniz.  Bunların dışında telafi etmeniz gereken noktalar varsa bu tatil iyi bir fırsat olacaktır.

Hepinize sağlıklı, mutlu, verimli bir tatil geçirmenizi diliyorum.

                                                                                                               

 

                                                                  Mukadder GÜRSOY  

                                                                       İl Milli Eğitim Müdürü

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.