KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİN ÖĞRETİMİNDE ETKİLİLİĞİ ARTTIRMA VE İYİ ÖRNEKLER ÇALIŞTAYI

DİN ÖĞRETİMİNDE ETKİLİLİĞİ ARTTIRMA VE İYİ ÖRNEKLER ÇALIŞTAYI

 Konya Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesinde, Konya’daki İmam Lisesi ve Ortaokullarının Müdürleri ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminere katılmak üzere çeşitli illerden gelen İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulları idarecilerinin katılımıyla “Din Öğretiminde Etkililiği Arttırma ve İyi Örnekler Çalıştayı (Konya Örneği)” yapılıyor.

 Çalıştayın açılış programı, Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda yapıldı. Açılışa Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Kadir Söngüt ve okul müdürleri katıldı.

 Selamlama konuşması yapan okul müdürü Mevlüt Özdemir, okullarında 57 ülkeden 260 öğrencinin eğitim gördüğünü ve okullarında yerel dillerle birlikte 87 dil konuşulduğunu ifade ederek, ortaokul müdürlerinden başarılı öğrencilerini buraya yönlendirmelerini istedi.

 İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise asıl yükün okul müdürlerinin sırtında olduğunu ve asıl gayreti onların göstermesi gerektiğini belirterek: “Şu anda ortaokullardan İmam Hatip Liselerine geçişler yeterli seviyede değil. Bununla ilgili çalışma yapılması lazım. Eski Türkiye’de devlet İmam Hatiplere sahip çıkmıyordu. Birkaç gayretkeş ve vatandaş sahip çıkıyordu. Eğitim için bir mücadele vardı. Ama maalesef şimdi bazen okullarımızda bir rehavet gözlemliyoruz. Sanki her şey bitmiş, tamamlanmış gibi. Yeniden silkinmemiz gerekiyor. 2023, 2071 hedeflerine ulaşabilmemiz için büyük bir gayret gerekiyor. Bazı kötü niyetli kişi ve yapılar, her taraf imam hatip oldu, diyorlar. Doğrudan dine dil uzatamadıkları için böyle söylüyorlar. İçimizden bazı kişiler de bundan etkilenebiliyor. Hâlbuki %99 u kendini ‘Müslüman’ olarak ifade eden bir toplumda imam hatip öğrencilerinin en az %50 olması normal karşılanmalıdır. Biz hiç kimseden etkilenmeden işimize bakacağız. Sadece İmam Hatip öğrencileri değil bütün öğrenciler bizim öğrencimiz.  Hepsine hizmet ulaştırmaya çalışıyoruz. Kaldı ki o öğrencilerimizin de din bilgisine ihtiyacı var.” dedi.

 Gürsoy son olarak, doğru din öğretiminin önemine vurgu yaparak, bunun da devlet eliyle İmam Hatiplerde yapılacağını ve hiç kimsenin kendi düşüncesini dinin önüne geçirmemesi gerektiğini, aksi takdirde 15 Temmuz ihanetinde olduğu gibi daha büyük sıkıntılarla karşılaşabileceğimizi ifade etti.

 Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul ise yaptığı konuşmada İmam Hatiplerin Aklı hür, irfanı ve vicdanı hür gençler yetiştirdiğini dile getirerek: “Devletimizin denetimi altında programları yapılan hem dinin hem de pozitif bilimlerin birlikte verildiği ve başarılı olduğu başka bir örnek dünyanın hiçbir yerinde yok. Başka ülkelerden gelen eğitimcilere bu programı anlattığımızda şaşırıp kalıyorlar. İmam Hatip programlarımız çok başarılı ve daha da iyi olacak.” dedi.

 Erkul Ayrıca: “Proje okullarımızla öğrencilerimizin farklı yeteneklerini de göz önünde bulunduruyoruz. Uluslararası İmam Hatip Liselerimiz, Hafız İmam Hatip Liselerimiz, Fen İmam Hatip Liselerimiz, Sosyal Bilimler İmam Hatip Liselerimiz, Spor İmam Hatip Liselerimiz açılıyor ve açılmaya devam edecek.” dedi

 Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul konuşmasında İmam Hatip okullarının kurucusu sayılan Celalettin Öktem Hocanın “Asrın ihtiyaçlarını müdrik, Doğu’yu ve Batı’yı bilen münevver, aydın desinler diye dinden taviz vermeyen, dindar desinler diye de dinden taviz vermeyen, tavizsiz fakat müsamahakâr bir gençlik...” sözlerini de hatırlattı.

 Konya Ar-Ge birimi tarafından düzenlen çalıştay, “Din Öğretiminde Etkililiği Arttırma ve İyi Örnekler Çalıştayı (Konya Örneği)” başlığı ile Konya Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesinde gün boyu devam edecek.

18-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-201718-05-2017 

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.