KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLİ SAHABELER KONFERANSI

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesi ile düzenlediği ekinliklerin sonuncusu, Doç. Dr. Mithat ESER tarafından verilen “Engelli Sahabeler” konulu konferans oldu.
ENGELLİ SAHABELER KONFERANSI

 3 Aralık tarihi saat 18.30’da Mevlana Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY yaptı. 2 gündür Konya genelinde düzenledikleri etkinliklerin tamamında “engelliler ve engellilik” konularında toplumda bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen GÜRSOY, temel amaçlarının zihinlerdeki engeli kaldırmak olduğunu ifade etti. Ayrıca engelli sahabeler konusunda müstakil bir kitap çalışması da olan Doç Dr. Mithat ESER’in Konya’da bu konferansı veriyor olmasından dolayı duyduğu mutluluğu da sözlerine ekledi.

 Daha sonra kürsüye çıkan Doç. Dr. Mithat ESER, tarihte farklı toplumlar içerisinde engelli insanlara yönelik olumsuz yaklaşımlar olduğunu, semavi dinlerle birlikte, özellikle İslam’ın doğuşuyla, bu olumsuz algının değişmeye başladığını söyledi. Engelli olmanın ilahi bir ceza değil aksine imtihan vesilesi olduğunu ifade eden ESER, bu konuda engelli insanlar kadar diğer insanların da bir imtihan içerisinde olduğunu vurguladı. Efendimiz (sav)’in engelli sahabeleri hayattan soyutlamadığını bilakis onları hayatın içinde tutup çeşitli görev ve sorumluluklar verdiğini söyledi. Buna en büyük örnek olarak da Efendimiz (sav)’in Medine İslam Devletine, tam 13 defa ayet-i kerimede de bahsi geçen âmâ Abdullah b. Ümmü Mektum’u devlet başkan vekili olarak bırakması örneğini verdi.

 Konferansın sonunda Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, engelli öğrencilerin el emeği olan bir tabloyu konuşmacı Doç. Dr. Mithat ESER’e takdim etti.

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.