KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUKADDER GÜRSOY’UN 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YILSONU MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MUKADDER GÜRSOY’UN 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YILSONU MESAJI

 Sevgili öğrenciler, değerli öğretmenler, kıymetli veliler. Büyük bir coşku ve heyecanla ama aynı zamanda millet olarak büyük bir tehlike atlatmış olarak başladığımız 2016-2017 Eğitim-Öğretim dönemini bitirmiş bulunuyoruz. İlimizde öğrenim gören 441.366 öğrenci, karnesini alacak ve inşallah güzel ve verimli bir yaz dönemi geçireceklerdir.

 Medeniyetlerin devamlılığı, ülke insanının geleceğinin garanti altına alınması, ülkelerin kalkınması toplumların eğitime verdiği değerle doğrudan ilgilidir. Yarına umutla bakmanın, mutlu bir toplum olmanın, çağdaşlaşmanın, medeniyet genetiğinin geçmişten geleceğe taşınması sağlıklı ve planlı bir eğitimle mümkün olabilir.

 Eğitim sadece formal alanda yapılan bir çalışma değil, tüm toplumun ortak çabası ile sürdürülecek bir süreç olmak zorundadır. Özellikle bir eğitim ve kültür şehri olan ilimizde bunun önemi çok büyüktür.

 Konya huzur şehridir, ilim şehridir. Ölümün bile vuslat sayıldığı bir şehirdir. “Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz/Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz...” diyen ünü cihana yayılmış Mevlana şehridir. Şems şehridir. Anadolu insanının keskin zekâsını temsil eden Nasrettin Hocanın, İclaline hayran olduğumuz Kılıç Arslan’ın, Haçlılarla mücadele eden Alaattin Keykubat’ın, Eğitim ve özellikle İmam Hatip davasına gönül veren Hacı Veyiszade’nin, Peygamber aşığı Ali Ulvi Kurucu’nun, Sadrettin Konevi’nin şehridir. Konya kendine has derinliği olan bir şehirdir.

 Bu bereketli topraklarda gençlerimiz geçmişte olduğu gibi şimdi de medeniyetimizin yeniden inşasına katkıda bulunacaklar. Bizler de bu başarı öykülerinin artmasına elimizden geldiğince zemin hazırlamaya devam edeceğiz.

 Bin yıldan fazladır bu topraklar üzerinde, bu coğrafyanın huzurunun teminatı olan milletimiz; hiçbir iç veya dış tehdidin baskısı altında kalmayacak kadar büyük ve güçlüdür. Nitekim 15 Temmuz ihanet darbesine teşebbüs eden hain çete bile kırk yıl boyunca her tarafa sızdığı halde, milletimizin feraseti ve basireti sayesinde bir gecede hezimete uğramış ve milletimiz tarafından bertaraf edilmiştir.

 Sevgili Öğrenciler, Devletimizin sizlere sunduğu imkânlar on yıl öncesi ile kıyaslanamayacak kadar fazladır ve her geçen gün daha iyi seviyelere doğru ilerliyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız olarak elbette sizler en iyisini hak ediyorsunuz. Sizden beklentimiz; Vatanını milletini seven; yerli, milli ve manevi değerlerine bağlı; ailesine, ülkesine ve milletine faydalı bireyler olarak, yine ülkesi ve milleti için tüm dünya ile yarışabilecek donanıma sahip olmanızdır. Hedeflerinizi çok büyük tutmalısınız. Şanlı geçmişimizi çok iyi bilmeli ve çok daha iyi bir gelecek inşa etmenin çabası içerisinde olmalısınız. Şüphesiz ki bu karneler sizlerin kişiliğini ölçmüyor. Sadece bir yıllık çalışmalarınızın karşılığında bir değerlendirme cetveli aldınız. İnanıyorum ki eksiklerinizi görüp önümüzdeki yıl daha düzenli, daha iştahlı çalışarak arzu ettiğiniz seviyelere ulaşacaksınız. Geleceği parlak, özgüveni yüksek öncü kuşaklar olmak için çok çalışmalısınız.

 Değerli Öğretmenlerim, Sizler üstün gayret ve eliniz altındaki evlatlarımızın ülkemiz ve geleceğimiz için ne kadar değerli olduğunuzun bilincinde olarak özverili ve başarılı bir dönemi geride bırakmış oldunuz. İnanıyorum ki yeni döneme daha dinamik ve hiç bitmeyen bir yenilenme çabasıyla çocuklarımızın karşısına çıkacaksınız.

 Kıymetli Velilerimiz, Sizlerin en değerli varlıkları olan çocuklarınızı bizlere emanet ettiniz. Onların iyi bir eğitim alması, kişiliklerinin gelişmesi, şekillenmesi ve iyi bir geleceğe hazır olmaları için büyük özveride bulundunuz. Bugün, çocuklarımız karnelerini alıyor. Bu karneler, öğrencinin bir eğitim öğretim yılı ile sınırlı formal çalışmalarının değerlendirmesidir. Başarının sınırı yoktur. Her anne baba, çocuklarının çok başarılı olmasını ister. Unutmayalım ki bir çocuk ebeveyninin açığa çıkmış sırrıdır. Her şeyden çok önemsediğimiz varlıklarımızı yargılamak, kişiliğini zedeleyici ifadeler kullanmak çocuklarımızda tamiri imkânsız hasarlar oluşturur. Bu nedenle karneleri arzu ettiğimiz noktada değilse bile hatalarımızı ve eksiklerimizi tespit edip önümüzdeki yılda buna göre hareket etmeliyiz.  Özellikle bilgisayar ve telefon bağımlılığı çocuklarımızın zihinlerini bulandırıyor. Onlara iyi bir rehber olmak istiyorsak iyi bir örnek olmalıyız. “Kitap oku” demeyip onlarla kitap okumalıyız. Eğitimin temel taşlarından biri olduğumuzu unutmamalıyız.

 Her eğitim öğretim döneminde olduğu gibi bu dönemde de Konya’nın eğitimde yükselen çıtasına verdikleri samimi destekten dolayı okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve okul-aile birliği üyelerine teşekkür ediyorum. Sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

 

                                                                                                                   Mukadder GÜRSOY

                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.