KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

IRAKLI TÜRKMEN ÖĞRENCİLERDEN KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

IRAKLI TÜRKMEN ÖĞRENCİLERDEN KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

  Irak´ta Türkçe eğitim yapan 472 okuldan seçilmiş en başarılı 25 öğrenci, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından yapılan organizeyle Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY´u makamında ziyaret etti.

  Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Aydın BEYATLI,  Türkçe eğitim veren okulların ilkini 1991´de Erbil´de açtıklarını, bu sayının bugün 472´ye çıktığını ifade etti. Bu aşamaya gelinceye kadar ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen BEYATLI, Türkiye Cumhuriyeti´nin destekleri sayesinde bu sorunları aştıklarını da sözlerine ekledi.

  Bu okullarda eğitim alan öğrencilerin sadece Türkmen olmadığını diğer etnik yapılardan öğrencilerin de Türkçe eğitim aldığını belirten BEYATLI, Iraklı Türkmenler olarak çalışmalarına dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam edeceklerini özellikle ifade etti.

 Ziyaret esnasında söz alan öğrenci ve öğretmenler de yaşadıkları zorluklardan ve bu zorlukları aşmadaki gayretlerinden bahsettiler.

 İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Iraklı Türkmen öğrenci ve öğretmenleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sunî sınırların bizleri ayıramayacağını, Türkiye ve Iraklı Türkmenlerin her zaman "kardeş" olduklarını vurguladı.

 Gerçek kahramanların zor zamanlarda ve zorluklar içinde yetiştiğini belirten GÜRSOY,  Türkmen öğrencilerden büyük başarılar beklediğini söyledi.

 Ziyaretçi heyete Konya´daki eğitim öğretim hakkında genel bilgiler veren GÜRSOY, Valilik ve belediyelerle birlikte eğitim için önemli çalışmalar yürüttüklerini de ifade etti. 

  Karşılıklı hediyeleşmelerin ardından ziyaret programı sona erdi. 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.