KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI ve MEHMET AKİF PANELİ

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Eğitimde Kaliteyi İyileştirme Projesi (EKİP 42) ve Konya Mehmet Akif Okuma Grubu tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panellerin birincisi, 14 Mart 2016 tarihinde Meram Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti.
İSTİKLAL MARŞI ve MEHMET AKİF PANELİ

 “Akif’in Huzurunda” isimli bildirinin okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Mehmet Akif’i okumanın ve anlamının önemine değindi. GÜRSOY sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eski Bakanlarımızdan Sayın Sami GÜÇLÜ liderliğinde oluşturulan Mehmet Akif Okuma Grubu öğrencilerimizin dilinden Akif’i anlamaya çalışacağız. Öğrencilerimiz, Akif’in idrakini asrın idrakine söyletebilme başarısını inşallah burada gösterecekler. Bu türlü çalışmaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yürekten destekliyoruz. Daha çok gencimizin okuması yönünde adımlar atmaya gayret ediyoruz.”

 Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet KÖSEOĞLU da, yapılan bu mütevazı çalışmanın çok büyük anlamlar ifade ettiğini vurgulayarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Basın Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil PASLI da öğrencileri yürekten tebrik ettiğini söyleyerek, bu tür çalışmaların önemine değindi.

 Daha sonra kürsüye çıkan Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sami GÜÇLÜ, Akif’in Türk milletinin en çok sevdiği insanlardan birisi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: Bugün Konya’da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Etkinlikleri çerçevesinde bir panel icra edilecek. Acaba 2016’da lise ve üniversitelerde okuyan gençlerimiz, Akif’i anlamak için okusalar, bundan bir kısım bilgiler çıkarsalar, bunu konuşma metni haline getirseler ve arkadaşlarına sunsalar. Acaba burada arz ettiğimiz gibi bir gelişme olabilir mi? Akif bu günkü nesil tarafından okunabilir mi? Okunsa anlaşılabilir mi? Anlaşılsa örnek olabilir mi? sorularını cevaplandıracağız.”

 Panel programında Ayşegül AYTEKİN “Akif’in 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşlarındaki Duyguları, Görevleri ve Mücadeleleri”; Mehmet ANTEP “İstiklal Marşı’nın Büyük Mesajı, Yazılış ve Kabul Ediliş Safhaları”; Sena BÜYÜKKERNİÇ “Akif’te Milli Birlik İdeali, Uzlaşma Kültürü, İnsan Hakları ve Hürriyeti”, Beyza GÜMÜŞ “Akif’in Gençlik Tasavvuru ve Asımın Nesli” konuları hakkında konuşmalarını yaptılar.

 Programa Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sami GÜÇLÜ, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Basın Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil PASLI, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet KÖSEOĞU, TRT Konya Temsilcisi İsmail TURAN, merkez ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 Aynı gün saat 14.00’te Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akşehir Mehmet Akif Okuma Grubu tarafından da Akşehir Kültür Merkezinde bir program düzenlendi. Akşehir’deki panele de Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sami GÜÇLÜ, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Akşehir Kaymakamı Yalçın SEZGİN ve ilçenin diğer protokol mensupları katıldı.

15-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-201615-03-2016

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.