KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İZİNSİZ EĞİTİM FAALİYETİ GÖSTEREN YERLER KAPATILIYOR

İZİNSİZ EĞİTİM FAALİYETİ GÖSTEREN YERLER KAPATILIYOR

 İzinsiz Eğitim ve Öğrenci Barınma Faaliyeti Gösteren Yerler ile ilgili ilimizde kurulan İzleme Koordinasyon Komisyonunun 2. Toplantısı, 04 Ağustos 2015 tarihinde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti.

 Yapılan toplantıda il genelinde izinsiz eğitim ve barınma faaliyeti gösterdiği tespit edilen yerlerin durumları görüşüldü.

 Anayasamızın 42. Maddesi ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu´nun 2. ve 3. maddeleri gereğince "yetkili makamlardan izin alınmadan eğitim ve öğretim faaliyeti yapılamayacağı, her ne ad altında olursa olsun eğitim ve öğretim sunmak amacı ile yürütülen faaliyetlerin Milli Eğitim Bakanlığı´nın izin ve denetimine tabi olduğu" hususu belirtildi.

 Yürütülen faaliyetlerin izinsiz yapıldığının tespiti halinde 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca "izinsiz eğitim ve öğrenci barınma faaliyeti gösteren yerlerin valiliklerce kapatılacağı ve bu tür faaliyetlere izin verilmeyeceği" maddesine göre işlem yapılacağı vurgulandı.

 Toplanan komisyon tarafından Konya genelinde faaliyet gösteren ve tespiti yapılan 10 yerin kapatılması kararı alındı.

 Denetim faaliyetlerinin sürekli yapılacağı ve izinsiz eğitim faaliyetlerine karşı yasal sürecin işleme konulacağı vurgusuyla toplantı sona erdi.

 Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf İPEK,  Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Ali ŞÖLEN, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut ÖZCAN ile Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Konya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Konya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü´nden yetkililer katıldı.

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.