KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PAKİSTAN SANATI ve MİMARİSİ KONULU RESİM YARIŞMASI

PAKİSTAN SANATI ve MİMARİSİ KONULU RESİM YARIŞMASI

 Pakistan Büyükelçiliğinin talebi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizesinde düzenlenen "Pakistan’ın Sanatı ve Mimarisi" konulu resim yarışmasına katılan eserlerin sergisi ve ödül töreni, 25 Mayıs 2015 tarihinde Konya İl Halk Kütüphanesinde gerçekleşti.

 Pakistan’ın meşhur ressamı Abdul Rahman Chugtai adına 2011´den bu yana yapılan yarışma, bu yıl Konya´da düzenlendi.

 Konya´da eğitim öğretim veren lise ve dengi okullarda okuyan öğrencilerin katıldığı yarışmada, 36 eser sergiye açılarak bunlardan 9 tanesi ödüle layık görüldü.

 Programda ilk konuşmayı Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY yaptı. 2009 yılında Pakistan´ın Multan şehri ile Konya´nın kardeş iki şehir ilan edildiklerini anarak sözlerine başlayan GÜRSOY, iki devlet arasında var olan kardeşlik ve dostluk hukukuna da vurgu yaptı. Mevlana türbesinin bahçesinde, Pakistan´ın milli şairi Muhammed İkbal´in makamının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 Yarışmanın detayları hakkında bilgi veren GÜRSOY, bu yarışmanın iki dost ülke olan Pakistan ve Türkiye arasındaki kardeşliği pekiştirmesi temennisinde de bulundu.

 Daha sonra kürsüye gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, kardeş ülke Pakistan´ın Büyükelçisi ve heyetini Konya´da ağırlamadan mutluluk duyduklarını ifade etti. Bu güzel etkinlikten Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU´na bahsedeceklerini ve emeklerinden dolayı Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de teşekkür edeceklerini söyledi.

 Son olarak kürsüye Pakistan´ın Türkiye Büyükelçisi Suheyl Mahmud çıktı. Öğrencilerin yaptıkları bu eserlerden övgüyle bahseden Büyükelçi, bu organizeye desteklerinden dolayı Konya Valisi Muammer EROL ve Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY´a teşekkürlerini iletti. Konya´nın Pakistan için çok önemli bir yer olduğunu, Mevlana ve Muhammed İkbal´in her iki ülke için de çok önemli değerler olduğunu sözlerine ekledi.

 Dereceye giren 9 öğrencinin ödüllerini protokol üyeleri verdi. Pakistan Büyükelçisi Suheyl Mahmud da katkı ve emeklerinden dolayı Konya Valisi Muammer EROL´a, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir AKYÜREK´e, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY´a ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Aydın UYGUN´a plaket takdiminde bulundu.

 Ödül alan öğrencilerle protokol üyelerinin toplu fotoğraf çekimi ve serginin gezilmesiyle program sona erdi.

 

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.