KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Gazi Meclisimiz tarafından 102 yıl evvel "milli marş" olarak kabul edilen ve milletimizin gönlünde büyük bir takdir ve sevgi ile yer edinen İstiklal Marşı'mız, aziz milletimizin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine duyduğu sadakat bağının en güzel ifadesidir.

Bir "milli mutabakat metni" olan İstiklal Marşı'mız, Kurtuluş Savaşı'nın da adeta rehberi olmuş; kahraman ordumuzun öncülüğünde yazılan direniş ve diriliş destanının en şanlı dizeleri sayılmıştır.

Milli Mücadelenin manevi önderlerinden olan büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'un kaleminden dökülen bu marş, merhum Akif'in sağlam karakterinin, vatan ve millet sevdasının en büyük yansımasıdır. Onun İstiklal Marşı'mızı kahraman ordumuza armağan etmesi ise yüce gönüllülüğüne en büyük ispat olmuş, aziz milletimizin gönlündeki yerini çok daha saygın bir konuma kavuşturmuştur.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, İstiklal Marşı'mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

Murat YİĞİT

Konya İl Millî Eğitim Müdürü

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.