KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve MİLLİ BİRLİK GÜNÜ' İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

'15 TEMMUZ DEMOKRASİ ve MİLLİ BİRLİK GÜNÜ' İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Terör örgütü FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimine karşı aziz milletimizin yekvücut olarak yazdığı destanın üzerinden 5 yıl geçti. Bir milli mücadele direnişi olan bu destan, '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında ülkemizin her yerinde olduğu gibi Konya'mızda da büyük bir coşkuyla idrak edildi.

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün il genelinde düzenlediği 'Bu Vatan Bizimdir Türkiye Geçilmez' resim, afiş, şiir ve kompozisyon yarışmalarının ödül töreni ile '15 Temmuz Ruhu Özel Koleksiyon Resim Sergisi'nin açılışı, 14 Temmuz tarihinde Konya Olgunlaşma Enstitüsünün bahçesinde gerçekleştirilmişti.

15 Temmuz günü de ilk olarak Valimiz Sayın Vahdettin Özkan, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük, il protokolü, şehit yakınları ve askeri erkân Konya Şehitliğini ziyaret etti. Burada Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Gün içerisinde Valimiz Sayın Vahdettin Özkan'ın verdiği startın ardından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Bisiklet Turu düzenlendi. Bayraklarıyla bu tura çıkan bisikletçilerimiz Mevlana Meydanından başlayarak Alâeddin Tepesi etrafını dolanarak tekrar başladıkları yerde turlarını tamamladı.

Kılıçarslan Şehir Meydanında yer alan İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezinde de 15 Temmuz konulu 3D video, hologram ve videowal gösterimlerde bulunuldu.

Akşam saat 20.00 itibariyle Mevlana Meydanında gerçekleştirilen program, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından icra edilen konserle başladı. Konyalıların doldurduğu meydanda ilk olarak şehitlerimizin aziz hatıraları adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu.

Daha sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Millete Sesleniş" hitapları kurulan ekranlar üzerinden takip edildi.

Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmalarında, milletimizin her bir ferdinin bu eşi benzeri olmayan ihaneti hatırladıkça, istiklalimize ve istikbalimize daha sıkı sarılacağını ifade etti. Hainlerin dün başarılı olamadıkları gibi yarın da başarılı olamayacaklarını belirterek büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasına engel olunamayacağını vurguladı.

'Türkiye Geçilmez' başlıklı sinevizyon gösteriminin ardından Valimiz Sayın Vahdettin Özkan, Konya Milletvekillerimiz Sayın Leyla Şahin Usta ve Sayın Ahmet Sorgun ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, halkımıza hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler. Yapılan konuşmalarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde aziz milletimizin bu hain darbe girişimine bundan 5 yıl önce geçit vermediği gibi bundan sonra da iradesine el koymak isteyen tüm hain girişimlere asla fırsat vermeyeceği vurgulandı.

Program şiir dinletisi, konserler, Kur'an-ı Kerim tilavetleri, duaların yapılması ve demokrasi nöbetlerinin tutulmasıyla devam etti. Sultan Selim Camiinde sabah namazının eda edilmesinin ardından ilimizdeki '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri sona erdi.

16-07-202116-07-202116-07-202116-07-2021

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.