KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI MESAJI

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI MESAJI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da başlatılan Milli Mücadele, tarihin en şanlı direniş ve diriliş destanlarından biri olarak dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların da rehberi olmuştur.

19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan Milli Mücadele, devletimizin kuruluş aşamalarının da "ilk"ini oluşturmuş ve kısa sürede vatanımızın dört bir yanında karşılık bulmuştur. Ezelden beridir hür yaşayan aziz milletimize asla zincir vurulamayacağını da tüm dünyaya bir kez daha ispat etmiştir.

Samsun'da başlatılan bu mücadele, Havza'da, Amasya'da, Erzurum'da, Sivas'ta, Ankara'da ve vatanın dört bir yanında güçlenerek büyümüş, milletimizin gönlüne güven, işgalcilerin yüreklerine de korku olarak yerleşmiştir.

Bu önemli tarihin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü millet olarak yâd etmek için bir vesile olması ve "gençlik ve spor bayramı" olarak ilan edilmesi de bu noktada çok önemli bir anlamı içermektedir. Nitekim Milli Mücadele ruhu, gençlerimizin düşünce ve eylemleriyle yaşayacak ve gelecek nesillere aktarılacaktır.

İnanıyoruz ki ecdadımızın mirasına kıyamete kadar sahip çıkacak olan gençliğimiz, bütün dünyaya karşı yüzümüzü ağartacak çalışmaların altına imza atacaktır. Bugün gençliğimizin girişim ve çabalarıyla vuku bulan gerek bilimsel gerek sosyal çalışmalar, geleceğe dönük ümitlerimizi daha da ileriye taşımaktadır. Bu bağlamda, varlığını sadece ülkemizin sınırlarında değil, bütün dünya coğrafyasında hissettiren gençliğimizden beklentilerimiz her zamankinden daha büyüktür.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; şehrimizdeki, ülkemizdeki ve gönül coğrafyamızdaki tüm gençlerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum.

 

Seyit Ali BÜYÜK

Konya İl Millî Eğitim Müdürü

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.