KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ KONYA GRUBU ÖĞRENCİLERİ EDEBİYATIMIZIN BÜYÜK İSİMLERİNİ ANLATTILAR

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği ve Anadolu Mektebi Konya Grubu öğrencilerinin konuşmacı olarak görev aldığı Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov, Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu ve Medeniyetimizin Dirilişi Sezai Karakoç başlıklı panel programları, 28 ve 29 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi yöntemle gerçekleştirildi.
ANADOLU MEKTEBİ KONYA GRUBU ÖĞRENCİLERİ EDEBİYATIMIZIN BÜYÜK İSİMLERİNİ ANLATTILAR

İki gün süren program kapsamında Bozkır'ın Bilgesi Cengiz Aytmatov başlığıyla iki; Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu Başlığıyla üç; Medeniyetimizin Dirilişi Sezai Karakoç başlığıyla da bir adet olmak üzere toplam altı panelin gerçekleştirildi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Üyesi ve Konya İl Koordinatörü Atilla Yaramış'ın sunumuyla gerçekleşen programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz konuşmasında okuyan, düşünen ve üreten bir gençliğin ülkemizi daha ilerilere taşıyacağından şüphe duymadıklarını, bilgi ve teknoloji çağı olarak nitelenen günümüz dünyasında, kendi öz değerleriyle barışık, sağlam karakterli bir neslin yetişmesi adına yürütülen tüm çalışmaları çok önemli bulduklarını belirterek Anadolu Mektebini de bu çerçevede gördüklerini ifade etti. Konya'nın, Anadolu Mektebi'nin çok canlı olduğu şehirlerden biri olduğunu söyleyen İl Müdürümüz, Konya'da şimdiye kadar yedi farklı yazarla ilgili çok sayıda yerel programın düzenlendiği gibi iki büyük bölgesel programa da ev sahipliği yapıldığını ifade etti. Türkiye Yazarlar Birliği ile ortak bir faaliyet olarak Anadolu Mektebi öğrencilerine 2020 Şubat'ta yüz yüze derslerle başlayan, daha sonra çevrimiçi olarak devam ettirerek tamamlanan bir "Yazarlık Atölyesi" imkânının da sunulduğunu sözlerine ekledi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Eda Nur Yalçın'ın yönetiminde gerçekleşen açılış panelinde Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi Öğrencisi Nimet Gültekin "Cengiz Aytmatov Eserlerinde Aşk"; Karatay Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Bilge Akın "Cengiz Aytmatov Eserlerinde Özgürlük Teması"; Necmettin Erbakan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Hayrun Nisa Yanardağ "Aytmatov'un Kaleminden Savaş"; Karatay Dr. Ali Rıza Bahadır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Meryem Sevde Öztuna da "Cengiz Aytmatov'un Dine Bakışı" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Programın değerlendirme konuşmasını yapan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü de Cengiz Aytmatov'un sadece Kırgızlar 'ı değil tüm Orta Asya ve dünyayı etkileyen, zorluklarla mücadele etmeyi çok küçük yaşlarda öğrenen bir isim olduğunu ifade etti. Aytmatov'un yaşadığı tüm olumsuz şartlara rağmen insan kalabilme mücadelesini eserlerine yansıttığını söyleyerek "hayata erken başlamak sizi güçlü kılacaktır." dedi. Anadolu Mektebi kapsamında yapılan okuma yolculuğunun insanın kendisini erkenden keşfetmesine sebep olduğu için değerli olduğuna değinen Güçlü, öğrencileri tebrik ederek İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük başta olmak üzere programa emeği geçen herkese teşekkür etti.

2 gün boyunca çevrimiçi yöntemle süren programlara Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve Tarım eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük'ün yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Servet Altuntaş, ilçe milli eğitim müdürleri, ülkemizin farklı şehirlerinden öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

30-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-202030-12-2020

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.