KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANNELER GÜNÜ MESAJI

ANNELER GÜNÜ MESAJI

Tükenmez borcum var anama benim
Onun varlığından oldu bedenim
Kimi köylü kızı kimisi hanım
Ta ezel tarihte kayıtlı anam

                                                                                                                      Âşık Veysel

 

Bir toplumu ayakta tutan temel yapı şüphesiz ki "aile"dir; ailenin özü ise, karşılıksız sevgi ve fedakârlığın timsali olan annelerimizdir.

Ancak annelere hak ettiği değeri veren toplumlar güçlü bir medeniyet kurabilir ve geleceği inşa edecek erdemli nesiller yetiştirebilir.

Nitekim Yaratan'ın onların kalplerine yerleştirdiği sevgi ve merhamet, bu dünyada başka hiçbir hissiyatla kıyas edilmeyecek kadar yüce bir duygudur. Cennetten dünyaya uzanan bu aziz ve asil duygu, hayatı güzel ve anlamlı kılan en kıymetli değerlerden biridir.

Gözümüzü dünyaya açtığımız ilk andan itibaren en büyük dayanağımız olan annelerimiz, insanoğlunun dünyadaki "ilk" öğretmeni olma özelliğini de üzerlerinde taşır. Onun karnında başlayıp kucağında devam eden ve gölgesinde ilerleyen bu hayata dair nice kıymetli bilgi ve davranış, annelerimiz tarafından bizlere öğretilmiştir.

Efendimiz (sav)'in de işaret ettiği gibi ayaklarının altında Cenneti misafir eden annelerimizin hakkını ödeyemesek de onlara saygıda asla kusur etmemeli, hatırlarını sormalı, onlara hizmet etmeyi en büyük şereflerden biri olarak idrak etmeliyiz. Annelerimize göstereceğimiz hürmet ve sevginin hem bu dünyada hem de öbür dünyada bizleri daha değerli kılacağını asla unutmamalıyız.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde ahirete irtihal etmiş tüm annelerimizi rahmet ve şükranla anıyor, şehitlerimizin anneleri başta olmak üzere, yeryüzündeki tüm annelerin "anneler günü"nü tebrik ediyorum.

 

Seyit Ali BÜYÜK

Konya İl Millî Eğitim Müdürü

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.