KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇOCUKLARIMIZLA OKUL BAHÇELERİNDE GELECEĞE NEFES OLDUK

Konya'da bütün kurum ve paydaşlarımızla insanı merkeze konumlandıran bir varlık ve bilgi anlayışına hayat vererek bugünü, düne ve geleceğe bağlayan sistemli ve aktif çalışmalardan eğitimin tüm bileşenlerini faydalandırmak amacıyla hazırlanan "Konya İnsan Mektebi" eğitim faaliyetlerini bir "çatı" altında birleştirmiştir.
ÇOCUKLARIMIZLA OKUL BAHÇELERİNDE GELECEĞE NEFES OLDUK

Konya İnsan Mektebi'nin felsefesini oluşturan 2023 Eğitim Vizyonu'nu şehrimiz özelinde uygulamak için "Eğitimin temelinde "şefkatle insan yetiştirmek" olduğu göz ardı edilmeden, öğrenme ortamları hayatın canlılığını taşımalıdır." düsturu benimsenmiştir. Ülkemizin hedeflerine ulaşması, her şehrin zengin kültürel birikimini temsil eden bireylerini kaliteli bir eğitim öğretim sistemiyle buluşturmasına bağlıdır. Çocuklarımızın iyi bir akademik eğitimin yanında iyi insan olmaları için eğitimin bilgi aktarırken aynı zamanda onların becerilerini keşfedecek şekilde tabiatla iç içe, özgürce ve keyifle yapılabilmesi için Kültür Davamız oluşturulmuştur.

Dijital çağın etkisiyle doğaya yabancı bir şekilde büyüyen, doğal yaşamdan uzaklaşmış çocuklarımızı tekrar doğa ile buluşturup canlıların yaşamımızda vazgeçilmez olduğu bilincinin sağlanması gereklidir. Allah'ın bize cömertçe verdiği hediye karşılığında bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak, kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir. Bu görevi gerçekleştirmek için Konya İnsan Mektebi Kültür Davamız kapsamında "Okulumda Bir Ağacım Var" etkinliği hazırlanmıştır.

Ağaç dikmek, toplumlara sağlığın yanında huzur ve mutluluk getirdiği gibi ülke ve çevre için güzel bir mirastır. Okulumda Bir Ağacım Var etkinliği ile bütün çocukların içinde bulunduğu okul çevresinden başlayarak canlıları benimsemesi; tabiatı ve kültürü tanıyarak koruması için aktif uygulayıcı olması amaçlanmıştır. 11.11.2019 tarihinde "Okulumda Bir Ağacım Var" etkinliği için okullarımızda ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimiz, 42.787 ağacı toprakla buluşturarak okullarının bahçesinde kendileriyle birlikte büyüyecek ağaçlar sayesinde canlılara karşı merhamet duygularını geliştirmişlerdir.

Her çocuğun ağaç sevgisini ve bakımını öğrenebilmesi amacıyla 23.03.2020 tarihinde "Okulumda Bir Ağacım Var" etkinliğinin ikincisi planlanmıştır. Ancak Covid-19 nedeniyle okulların uzaktan eğitime geçmesinden dolayı faaliyet iptal edilmiştir.

Okul bahçesinde oluşturulan doğal ortamlar sayesinde çocuklar yeşil alanlarda daha özgün oyunlar geliştirmiş, bilmek, yapmak ve olmak silsilesinde kültürel geleneğimizdeki kodları koruyarak zamanın ruhuna uygun biçimde davranmayı ve iş birliği yapmayı öğrenmişlerdir. Etkinliği sahiplenerek büyük bir başarıya imza atan idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz.

25-06-202025-06-202025-06-202025-06-2020

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.