KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYELİ ÖĞRETMENLERE FORMASYON EĞİTİMİ

SURİYELİ ÖĞRETMENLERE FORMASYON EĞİTİMİ

 Ülkemizin çeşitli illerinde Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı geçici eğitim merkezlerinde görev yapan Suriyeli öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerin açılış programı, 08 Ağustos 2016 tarihinde Konya Rixos Otel’de gerçekleşti.

 Toplamda 2 hafta sürecek olan seminerde eğitim alacak 514 Suriyeli öğretmen, gittikleri illerde görevli diğer Suriyeli öğretmenlere de burada aldıkları eğitimi aktaracaklar. Seminerde Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Ölçme Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi ve Rehberlik konuları üzerine Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 21 akademisyen eğitim verecek.

 Seminerin açılış konuşmasını yapan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Konya’da yaklaşık 80 bin Suriyelinin misafir olarak yaşadığını ve onlardan eğitim çağındaki yaklaşık 8 bin öğrenciye eğitim verdiklerini ifade etti.UNICEF işbirliği ile bugün başlayan seminerin temel amacının, Suriyeli öğrencilere daha verimli bir eğitim sunulması olduğunu sözlerine ekledi. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında Konya’da 10 binin üzerinde Suriyeli öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini de ifade etti. Son olarak 15 Temmuz’da ülkemizin yaşadığı sıkıntıya da değinen GÜRSOY, Suriyeli kardeşlerimizin başına gelenlerin bizim de başımıza getirilmek istendiğini fakat Allah’ın izniyle başarıya ulaşamadıklarını ifade etti.

 Daha sonra kürsüye Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Semih AKTEKİN çıktı. Burada eğitim alacak Suriyeli öğretmenlerin gittikleri yerlerde çalışan diğer Suriyeli öğretmenlere aldıkları eğitimi aktaracaklarını söyledi. Bu çalışmanın finansını sağlayan UNICEF’e de teşekkür eden AKTEKİN, seminer süresinde verilecek eğitimlerin Arapça olarak elektronik ortama aktarılmış şekilde kursiyerlere ulaştırılacağını da ifade etti. Şu an ülkemizdeki geçici eğitim merkezlerinde 13 bin Suriyeli öğretmenin olduğunu, yaklaşık 7 bin öğretmenin de buralarda çalışma ihtimalinin olduğunu söyleyen AKTEKİN, bu vesile ile yaklaşık 20 bin Suriyeli öğretmene eğitim verileceğini sözlerine ekledi.

 Daha sonra kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ ise Efendimiz (sav) “Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz” hadisi şerifinin gereğini yaptıklarını söyleyerek sözlerine başladı. Ülkemizdeki Suriyeli vatandaşların misafir olmaktan öte, bizlerin kardeşi olduğunu ifade etti. Yaşadığımız coğrafyanın insanlık tarihinin en köklü coğrafyası olduğuna vurgu yapan DEMİRCİ, farklı inanç, mezhep ve etnik yapıda olsak da beraber yaşama kültürünü özümsediğimizi söyledi. Ayrıca geleceğin Suriye’sini inşa edeceklerin buralarda eğitim alan Suriyeliler olacağına inandığını belirtti.

 Ülkemizde yaşayan yaklaşık 3 milyon Suriyeli’nin 995 bin tanesinin eğitim çağında olduğuna vurgu yapan DEMİRCİ, bu çocuklardan 260 bin tanesinin geçici eğitim merkezlerinde, 75 bin tanesinin de ülkemizde örgün eğitim veren okullarda okuduklarını ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sayının artırılması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

 Programa Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Semih AKTEKİN, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli daire başkanları, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, UNICEF yetkilileri ve Suriyeli öğretmenler katıldı. 

08-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-201608-08-2016

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.