KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KonBilge KABARTMA ÇEVİRİ PROGRAMI

KonBilge KABARTMA ÇEVİRİ PROGRAMI

KonBilge

KABARTMA ÇEVİRİ PROGRAMI

 

Program İndirme Bağlantıları

KonBilge Kurulum Dosyası_32Bit.rar  (Kurulum Dosyası(exe) MD5 Özet Bilgisi: 072a2c2773446c594ee2c6ef8e58f2ef)

KonBilge Kurulum Dosyası_64Bit.rar  (Kurulum Dosyası(exe) MD5 Özet Bilgisi: d23ab498ff7f7439c1a8c30778e6235b)

Tanıtım Videosu

 

Kullanım Kılavuzu

Gören yazı ile yazılmış metin ve matematik ifadeleri, Kabartma (Braille) yazıya dönüştürme amacı ile geliştirilmiştir. Kabartma yazıda kısaltmaların yeri oldukça önemlidir. Kısaltma kullanılmadan yazılan bir metin kısaltmalar kullanılarak yazılan bir metine göre 3-4 kat daha fazla yer tutmaktadır. Kabartma yazının kısaltmaları ve diğer özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, çabuk unutuluyor olması ve öğrenilmesi için bir uzmana gerek duyuluyor olması öğrenme sürecini zorlaştırmaktadır. Program bir uzmana gerek kalmadan özellikle görme engelli çocuğu bulunan velilere, üniversitelerin özel eğitim bölümü öğrencilerine, özel eğitim öğretmenlerine ve kabartma baskı yapmak isteyen matbaacılara hitap etmektedir. Kısaca kabartma yazıyı öğrenmek ve öğretmek isteyen herkese faydalı olacağı kanaatindeyiz.

-  Ücretsiz,

-  Sürükle bırak yöntemi ile kolay dosya yükleme,

-  Açık ve anlaşılır menü desteği,

-  Özel eğitim okullarında çalışan öğretmenler tarafından tasarlanan programın geliştirilmeye her zaman müsait oluşu,

-  Anlaşılır sayfalama(Pagination),

-  Birçok hatadan arındırma,

-  Matbaalar veya diğer görenler için kabartma metnini kopyalayıp Word, photoshop vs. (herhangi bir program olabilir) gibi programlarda kullanabilme desteği sunmaktadır.

 

Kullanımı

Programı açtığımızda text ortamında kendi yazılarımızı yazabileceğimiz gibi önceden word ortamında yazılmış bir yazının, dosyasını sürükleyip programa atabiliriz. Menülerden Dosya-Aç takip edilerek açılan pencereden dosyanın konumu belirtilir. Ayrıca herhangi bir yerden, internet üzerinden bir yazıyı veya pdf den kopyaladığımız bir yazıyı kopyalayıp programa aktarabiliriz. Sonra Araçlar menüsünden kısaltma seçeneğini seçip kabartmaya çevir butonuna(Ctrl+w) tıklamamız çeviri için yeterli olacaktır. Kabartma formatında bulunan yazınızı kopyalayıp istediğiniz bir programa yapıştırdıktan sonra yazı fontunu Kabartma seçtiğiniz takdirde yazılarınız Kabartma(Braille) fontlu gözükecektir. İstersek de aktarılan program vasıtasıyla gören yazı çıktılarımızı alabiliriz.

 

Emeği Geçenler:

Selçuklu Mediha Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Ortaokulu

Okul Müdürü: Adem FESLİ

Türkçe Öğretmeni: Levent Vural

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni: Nusret BAŞÇİFCİ

Karatay Özel Eğitim Meslek Okulu

Özel Eğitim Öğretmeni: Faruk EKER

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.