KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARATAY CELALEDDİN KARATAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNCÜ OKUL

KARATAY CELALEDDİN KARATAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNCÜ OKUL

Karatay Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hayvan yetiştiriciliği ve tarım sektöründe Konya'nın önde gelen meslek liselerinden olmanın yanı sıra Karatay Belediyesi ve KOP desteğiyle gıda teknolojileri konusunda nitelikli personel yetiştirmede etkin rol oynamaktadır.

Karatay Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, tarım, laboratuvar hizmetleri ve gıda alanlarında eğitim öğretim verilmektedir. Okulumuza 100 bin metrekare civarında arazi tahsisi yapılmış ve eğitim öğretim ortamlarını geliştirmek amacı ile KOP Başkanlığı, Karatay Belediye Başkanlığı ve diğer paydaşların destekleri ile okul binasının yanına; kümes binası, küçükbaş hayvan çadırı, mantar üretim tesisi, 2 adet örtü altı sera, hayvan sağlığı kabini ve pet hayvanları için kafes kurulumları tamamlanmış durumdadır. 2022 yılında proje okulu olmayı hak eden okulumuzda hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı ve tarım alanlarında yoğunlaştırılmış eğitime geçilmiş ve öğrenciler 10 ve 11'inci sınıfta 6'şar aylık periyotlar halinde staja gitmektedirler.

KOP Başkanlığı tarafından kabul gören 'Öğrencilerimizi Modern Tarım Teknikleri ile Buluşturuyoruz' projesi bulunmaktadır.  Ayrıca AB projeleri kapsamında toplam 18 öğrenci İspanya'ya; 8 öğrenci Avusturya'ya staj kapsamında götürülmüş ve 2 hafta staj yapmaları sağlanmıştır. Her yıl öğrencileri Avrupa'ya götürerek orda staj yaptırmak için proje geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan tarım alanında nitelikli personel konusunda önemli adımlar atıyor. Tarım alanı ile ilgili derslerin, öğrencilere yeterlilik kazandırması açısından sebze, meyve, tahıllar, endüstri bitkileri, yağ bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler ve yem bitkilerinin yetiştiriciliği, bakımı, hasat edilmesi, depolanması ve pazara hazırlanması konularında çayır, mera tesis ve ıslahının yapılması ve kültür mantarı yetiştiriciliği ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik teorik ve uygulamalı olarak eğitim ve öğretim verilmekte, tarım alanı ile ilgili mesleklerde sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır. 2022 yılında okula ait 112 metrekarelik bir alanda 14 bin kilo mantar, 250 metrekarelik bir serada bin 500 kilo salatalık, 80 kilo biber üretildi. Tarım alanından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda hem kendi işletmelerini kurabilmekte hem de tarımla ilgili kurumsal ve özel işletmelerde ara eleman olarak çalışabilmektedirler.

Hayvan yetiştiriciliği ve tarım sektöründe Konya'nın önde gelen meslek liselerinden biri olan Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okurken üretmeye, ürettiklerinden kazanmaya ve harçlıklarını çıkarmaya devam etmektedir.

29-11-202229-11-202229-11-202229-11-202229-11-202229-11-202229-11-202229-11-202229-11-2022

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.