KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARATAY AYKENT MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ 'AYAKKABI FİZİKSEL ve KİMYASAL TEST LABORATUVARI MERKEZİ' HALİNE GELİYOR

TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) Akredite Belgesi ile çalışacak olan "Ayakkabı Fiziksel ve Kimyasal Test Laboratuvarı" ile Konya ulusal ve uluslararası standartlarda ayakkabı üretiminin merkezi olacak.
KARATAY AYKENT MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ 'AYAKKABI FİZİKSEL ve KİMYASAL TEST LABORATUVARI MERKEZİ' HALİNE GELİYOR

Türkiye'nin yıllık ayakkabı üretim kapasitesinin yaklaşık %25'ine sahip Konya'mızda eğitim vermekte olan Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ayakkabı ve saraciye teknolojisi alanında ülkemizdeki en çok öğrencisi olan okul olma özelliğini de üzerinde taşımaktadır. 170 meslek lisesi öğrencisi ve 500 de çıraklık öğrencisiyle üretim yapmaya devam eden okulda, ayakkabı üretimindeki tüm aşamalara dair atölyeler bulunmaktadır.

Okul bünyesinde "Ayakkabı Fiziksel ve Kimyasal Test Laboratuvarı" kurulmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Ülkemiz genelinde hizmet veren bu statüdeki 4 laboratuvarın 2'si Marmara, 1'i Karadeniz, 1'i de Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir. Okul bünyesinde kurulacak "Ayakkabı Fiziksel ve Kimyasal Test Laboratuvarı",  Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerine hitap edecektir. Kurulacak laboratuvar, TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) Akredite Belgesi ile çalışılacaktır.

Böylelikle Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi;

*Ayakkabı ve ayakkabı sarf malzemelerine ulusal ve uluslararası standartlarda test yapmak,

*Kişiye uygun ortopedik ayakkabı üretmek,

*Ayakkabı sarf malzemesi üretiminin kalitesinin artırılmasına ulusal düzeyde katkıda bulunmak,

*Uluslararası ve ulusal standartlarında malzeme üretmek,

*Dünya Standartlarında ve kaliteli malzeme ile ayakkabı üretim yaparak marka oluşturmak,

*Ülkemizde ve ilimizde ulusal ve uluslararası marka oluşumuna katkıda bulunmak,

*Kaliteli ayakkabı üretimi yaparak ihracatın armasına katkıda bulunmak,

*İthal edilen ayakkabı standardını belirleyerek ölçülen standartta ayakkabı üretimi yaparak ithalatı azaltmak...  gibi kazanımları elde etmiş olacaktır.

2018/2019 Eğitim Öğretim Yılından itibaren sınavla öğrenci almaya başlayan okulumuzda, ayakkabı ve saraciye alanının yanı sıra grafik ve fotoğraf alanı ile kimya teknolojisi alanında da eğitim hizmeti verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üretim kapasitesini artırmak ve mesleki eğitimi daha da güçlendirmek maksadıyla AR-GE merkezi olarak belirlenen okullardan olan Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu işbirliği içerisinde yürütülen İMEP (İstihdam İçin Mesleki Eğitim Programı) kapsamındaki eğitim kurumlarından da biridir. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, 26 Şubat 2021 tarihindeki Konya programında Karatay Aykent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de ziyaret etmiş, konum olarak sanayi alanında yer alan okulun ihtiyacı olan 100 kişilik erkek öğrenci yurdunun yapılması için gereken adımların atılacağını belirtmiştir. Ayrıca okuldaki üretim makinalarının daha yeni bir teknolojiye sahip cihazlarla değiştirilmesi noktasında da gereğinin yapılacağını vurgulamıştır.

11-03-202111-03-202111-03-202111-03-2021

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.