KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Konya İl MEM AB Projeleri 2017 Yılı Raporu

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2004 yılından itibaren Avrupa Birliği Eğitim, Kültür ve Spor programları kapsamında yürütülen projelerde etkin bir şekilde yer almaktayız.
Konya İl MEM AB Projeleri 2017 Yılı Raporu

2017 yılı içinde geçmiş dönemlere ait 4 adet Erasmus+ projemiz başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır.

Bu projelerimiz 2015 yılı teklif çağrısı döneminde;

Litvanya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Better Education Better Learning” (Daha İyi Eğitim Daha İyi Öğrenme) isimli Erasmus+ KA2 Okul Eğitimi Alanında Stratejik ortaklık projemiz,

İspanya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “SMART-ASD” (Zeki Otistik) isimli Erasmus+ KA2 Okul Eğitimi Alanında Stratejik ortaklık projemizdir

2016 yılı teklif çağrısı döneminde;

Polonya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “Women In Society” (Toplum İçinde Bayanlar) isimli Erasmus+ KA2 Gençlik Alanında Stratejik ortaklık projemiz,

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “İngilizce Öğretiminde Avrupa’yla El Ele” isimli Erasmus+ KA1 Okul Eğitimi Alanında Bireylerin Öğrenme Hareketliliği projemizdir.

Yine 2016 yılında kabul edilip 2017 yılı içinde çalışmaları devam eden projelerimiz;

İspanya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “AMUSE” (Otizm alanında İyi Uygulamaların Paylaşımı) isimli Erasmus+ KA2 Okul Eğitimi Alanında Stratejik ortaklık projemiz 2 yıllık bir proje olup; 2018 yılında tamamlanacaktır.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “FEPDIS” (Engelli Öğrencilerin Aileleri İçin Aile Eğitim Programı) isimli Erasmus+ KA2 Yetişkin Eğitimi Alanında Stratejik Ortaklık projemiz 3 yıllık bir proje olup; 2019 yılında tamamlanacaktır.

2017 yılı teklif çağrısı döneminde Müdürlüğümüz AB Projeler Ekibi tarafından yapılan proje başvurularından 5 tanesi muhtelif Ulusal Ajanslar tarafından kabul görmüş durumdadır.

Bu projelerimiz;

1- “Her Okulumda e-Twinning“ isimli Projemiz Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiş olup çalışmaları 2 yıl devam edecek olan bu proje dahilinde 3 ülkede toplam 30 öğretmenimiz e-twining ve akıllı sınıf kullanımı konulu kurslara katılacak ve ayrıca 10 ülkede 100 öğretmenimiz e-twining konusunda iyi uygulamaların yerinde gözlemlenmesi etkinliğini gerçekleştirecektir. Projede akıllı sınıfların oluşturulması ve dijital teknolojilerin sınıflarda aktif bir şekilde kullanılmasının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Proje Erasmus + KA1 alanındadır.  Projede yer alan ortaklarımızın ülkeleri İzlanda, Almanya, Polonya, İtalya, İspanya ve Macaristan’dır. 

2-  “SAVE” (Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele) isimli Projemiz Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiş olup çalışmaları 2 yıl devam edecek olan bu projede öğretmen ve öğrencilerin şiddet içeren aşırılıklarla mücadele etmesi, öğretmenlerin bu konuyla ilgili mesleki becerilerinin arttırılması ve öğrencilerin ise aşırılığa meyilli gruplarla ilgili farkındalıklarının artırılması ve bu gruplara karşı kendilerini koruyabilmelerine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Proje Erasmus+ KA2 Okul Eğitimi alanındadır. Projede yer alan ortaklarımızın ülkeleri Polonya, Macaristan, Slovenya ve İsveç’tir.

3- “Don’t Drop Me Outside” (Beni dışarıda bırakmayın) isimli projemiz Hollanda Ulusal Ajansınca kabul edilen bir proje olup 3 yıllık bir süreci kaplayacak ve proje dahilinde erken okul terklerinin önlenmesi amaçlı çalışmalar sürdürülecektir. Proje Erasmus + KA2 Okul Eğitimi alanındadır. Projede yer alan ortaklarımızın ülkeleri Hollanda, Slovenya ve İtalya’dır.

4- “Stress Free Teachers” (Stressiz Öğretmenler) isimli projemiz Portekiz Ulusal Ajansınca kabul edilen bir proje olup 2 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Projede öğretmen ve idarecilerimizin stres yönetimi konusunda kendilerini geliştirmesi, tükenmişlik sendromunun üstesinden gelmeleri ve stresle mücadele edebilmelerine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Proje Erasmus + KA2 Okul Eğitimi alanındadır. Projede yer alan ortaklarımızın ülkeleri Portekiz, Bosna Hersek, Litvanya ve Slovenya’dır.

5- “ILLETERACY” (Cehaleti Yenme) isimli projemiz Fransa Ulusal Ajansınca kabul edilen bir proje olup 3 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Projede çocukların okuma yazma becerilerinin geliştirilmesi ve okur yazar oranlarının artırılması hedeflenmektedir. Proje Erasmus + KA2 Okul Eğitimi alanındadır. Projede yer alan ortaklarımızın ülkeleri Fransa, Romanya ve İtalya’dır.

Müdürlüğümüzün projelerine ek olarak okullarımızın da 2017 yılı teklif çağrısı döneminde kabul edilen projeleriyle birlikte 2017 yılı içinde Konya’da bulunan eğitim kurumları olarak Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonundan toplam 1.251.546 Avroluk hibe Konya’ya kazandırılmıştır. Kabul edilen projelerimizle alakalı detaylara ekte verilen listelerden ulaşılabilir.

Projelerin hazırlanması ve yürütülmesi sürecinde görev alan tüm idarecilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz. 

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak önümüzdeki yıllarda daha fazla projeyi hayata geçirebilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunulur.

 

 

KABUL EDİLEN PROJELERİN LİSTESİ

 

 

 

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.