KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KOP İLE DEĞERLİ OKUMALAR PROJESİ KÜTÜPHANELERİ KURULDU

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün "2019 KOP Okuyor" kapsamında destek almaya hak kazandığı, içeriğinde okuma kültürünü artırıcı akademik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yer aldığı "KOP İle Değerli Okumalar" Projesi'nin imzaları atıldıktan sonra imkânları elverişli olmayan okullarımıza kütüphaneler açılmıştır.
KOP İLE DEĞERLİ OKUMALAR PROJESİ KÜTÜPHANELERİ KURULDU

Demokratik toplumların gereksinim duyduğu düşünen, duyarlı bireylerin kazanması gereken en temel becerilerden biridir okuma kültürü. Bu bağlamda; çok güzel bir bahçe meydana getirmek isteyen kişi, sadece zararlı otları buradan temizleyerek bu amacına ulaşamaz. Ayrıca orada verimli bir şekilde yetişecek çiçekler ekmelidir. Bu çiçeklerin gerektiği zaman sulamasını yapmalıdır. Burada asıl olan çiçek yetiştirmektir. Konya İnsan Mektebi, her kesimden insanı kitapla buluşturup okumayı kültür hâline getirmiş ailelerden oluşan bir toplum inşa etmek amacıyla Okuma Davamız'ı oluşturmuştur.

Okuma Davamız'da çocuklar, gençler ve yetişkinlerin artık sadece "kitap kurdu" olmaları değil, hayattaki derin okuyuş ve her kitaptan aldıkları özleri bir araya getirerek yeni oluşumlar meydana çıkarmayı önceleyen "bal arısı" olmaları hedeflenmiştir. Haz ve fayda maksatlı bir toplumdan ziyade, sorumluluk bilinciyle "hayır" maksadını gözeten bireyler yetiştirmek için "Bir çocuk değişir, dünya değişir." felsefesiyle hareket ederek bütün bireylerin bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimlerine yönelik faaliyetlere katılım oranını ve öğrencilerin akademik başarı düzeyini artırmaya yönelik olarak KOP İle Değerli Okumalar Projesi hazırlanmıştır.

KOP İle Değerli Okumalar faaliyetleri, proje ortağı olan okullarda 333 öğrenciye yapılan ön test ile uygulanmaya başlamıştır. Karatay Saraçoğlu İmam Hatip Ortaokuluna Yaşayan Kütüphane; Meram, Çeltik ve Yunak'ta imkânları elverişli olmayan 3 okulumuza "KOP Koridor Kütüphanesi" kurulmuştur. Kütüphanelerde 1.200 kitap öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur. Okullarda her gün 20 dakika okuma saati etkin olarak uygulanmıştır.

Projede okumayı destekleyen öğrenci, veli ve öğretmen katılımlı faaliyetlerin yanı sıra öğretmen yazarlarla söyleşi ve imza günleri, meddah ile orta oyunu programları, öğrenci ve yetişkinler için kurs; NLP, kişisel gelişim, aile eğitimi ve seminerleri, yarışma ve sergi gibi etkinliklerin yapılması planlanmış ancak okulların Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitime geçmesinden dolayı  faaliyetlere başlanamamıştır.

Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak desteklerinden dolayı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına teşekkür eder, kütüphanelerin okullarımıza hayırlı olmasını dileriz.

 18-06-202018-06-202018-06-202018-06-202018-06-202018-06-2020

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.