KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜLTÜR DAVAMIZ RENKLİ ETKİNLİKLERLE SAHNEYE TAŞINDI

2023 Eğitim Vizyon Belgesi temel alınarak oluşturulan Konya İnsan Mektebi Projesi'nde Ahlaki Eğitim, Eğitime Farklı Bakış Açısı Geliştirme ve Bütüncül Yaklaşım gibi 3 temel eksen hâkim kılınmıştır. Öğrencilerin akademik eğitimlerinin yanında şahsiyeti önceleyen, aklın ve kalbin birlikteliğini sağlayan iyi bir ahlaki eğitim için kurumlarımız bilgi aktarmaktan ziyade çocuklardaki keşfedilmemiş yetenekleri ortaya çıkaracak şekilde çalışmalıdır anlayışı benimsenmiştir. 
KÜLTÜR DAVAMIZ RENKLİ ETKİNLİKLERLE SAHNEYE TAŞINDI

Şahsiyeti her yönüyle inşa ederek toplumsal kültüre vicdani bir renk ve evrensel bir soluk katan Konya İnsan Mektebi'nin yükseldiği sütunlardan biri olan Kültür Davamız, bireylerin dünyasını dolduran, ufuklarını açan, kültür seviyelerini yükselten ve insani değerleri özümsemesini sağlayan çalışmalarla evrensel ahlak görüşünü inşa etmeyi amaçlamıştır.

Bilimin rehberliğinde ve vicdanımızın pusulasında bir bakış geliştirmek, görgülü ve sorumluluk sahibi, kendi kültürünü özümseyen diğer kültürlerden haberdar olan bir toplum yetiştirmek için Kültür Davamız kapsamında sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetler hayata geçirilmiştir. Sanatın değiştirip geliştirilen hâli tiyatro sahnesinde canlanmış; 12 ilçemizde 24 seans olmak üzere ortaokul ve lise öğrencilerimizin izleyeceği tiyatro etkinlikleri planlanmıştır.

Kültür Davamız, perdelerini Devriye 7/24 tiyatro ekibi ile açmış, "Bi Bakıp Çıkcam" adlı muhteşem gösteri öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle buluşturulmuştur. İnternet bağımlılığı ve bilinçli sosyal medya kullanımı temasının işlendiği, öğrencilerimizin büyük beğeni ve dikkat ile takip ettiği gösterim zaman zaman renkli anlara da sahne olmuş; sosyal medyanın başından ayrılamayanların hikâyesi ekranlardan sahneye taşınmıştır.

2 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren Karatay, Meram, Ereğli, Akşehir, Beyşehir ilçelerimizin salonlarında toplamda 5.920 ortaokul ve lise öğrencimiz tiyatro etkinliklerine katılmışlardır. Etkinlik 12 ilçemizde planlanmasına rağmen ülkemizi de tehdit eden Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 09 Mart Pazartesi gününden itibaren tiyatro gösterimi iptal edilmiştir.

Kültürel birikimin yansıtıldığı tiyatro etkinliklerinin yanı sıra toplum duyarlılığını artırıp ortak bir estetik anlayış oluşturmak ve öğrencilerimize tarih bilinci kazandırmak için sinema etkinliği de düzenlenmiştir. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü Atabey Gençlik Projesi ile Müdürlüğümüz Konya İnsan Mektebi Kültür Davamız kapsamında "Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı" filmi öğrencilerimize izlettirilmiştir. Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi'ndeki iki salonda filmi heyecanla izleyen öğrenciler, filmi çok beğendiklerini belirterek heyecan dolu sahnelerle tarihe bir yolculuk yapmışlardır.

Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen sinema etkinliğine merkez ilçelerimizdeki 22 okuldan 3.209 lise öğrencisi ve 190 öğretmen katılmıştır.

Milletimizce tüm dünyaya kazandırdığımız evrensel değerlere toplumumuzun yabancılaşmasını önlemek ve ilimizin kültürel ögelerini hafızalarda canlı tutmak için hazırlanan projelerin uygulanmasında destek veren Sayın Valimiz Cüneyit Orhan TOPRAK'a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim ALTAY'a teşekkürlerimizi sunarız.

10-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-2020

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.