KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANI ALPASLAN DURMUŞ “YENİLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA DEĞERLER EĞİTİMİ” KONFERANSINA KATILDI

MEB TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANI ALPASLAN DURMUŞ “YENİLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARINDA DEĞERLER EĞİTİMİ” KONFERANSINA KATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) kapsamında düzenlenen  “Yenilenen Öğretim Programlarında Değerler Eğitimi” konulu konferansta öğretmenlere hitap etti.

Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Toplantıda bir selamlama konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, SEDEP’in ulusal ve uluslararası bir nitelik kazandığını, Konya’dan çıkan bir projenin tüm Türkiye’nin hatta başka ülkelerin eğitim programlarına girmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Gürsoy konuşmasında: “Değerlerimizin çocuklarımıza aktarılması en baş bizlerin ve öğretmenlerimizin görevidir. Bu konuda en ufak bir ihmalin nelere mal olabileceğini gördük. Bir daha 15 Temmuz’ların yaşanmaması için şu anda elimizdeki fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Ben değilse kim, şu an değilse ne zaman, anlayışı ile hareket etmeliyiz." dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise selamlama konuşmasında: “SEDEP hepimizin başarı hikâyesidir. Selçuklu ‘da başlayan bu proje su anda tüm Türkiye´nin gündemine oturdu. Bu programla inşallah değerli bireyler yetiştirmek amacındayız." dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından konferans için kürsüye gelen Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş “Yenilenen Öğretim Programlarında Değerler Eğitimi” konusunda önemli bilgiler verdi. Yenileme çalışmalarının uzun ve titiz bir çalışma ile yapıldığını ve her detayın kılı kırk yararcasına gözden geçirildiğini belirtti.

Alpaslan Durmuş, geçmişten günümüze gelen kadim değerlerimizin çocuklarımıza doğru ve etkili aktarılması için belirlenen değerlerin tüm derslerin kazanımlarıyla bütünleştirildiğini, değerleri eğitimi diye başlı başına bir ders olmadığını, değerlerin zaten hayatın kendisi olduğunu, değerlerimizle var olduğumuzu, dolayısıyla hayatın her alanında geçerli olduklarını örneklerle açıkladı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş: “2017 yılının Ocak ayından başlayarak çok titiz çalışmalar yaptık. Alanının uzmanı çok sayıda insan bu konularda kafa yordu. Daha sonra değişen müfredatın taslağını kamuoyuna sunduk. Bu süre içerisinde yaklaşık iki yüz bin öneri ve talep geldi. Bütün talep ve öneriler kurulan komisyonlarla dikkatlice incelendi ve müfredata son şekli verildi.   Şu anda 5. ve 9. sınıflarda uygulanan bu programın raporlama çalışmaları yapılmaktadır. Değerlendirme sonucunda yapılacak olan revize çalışmalarından sonra önümüzdeki yıl tüm sınıflarda uygulayacağız. Geçmişten günümüze gelen değerlerimizi müfredatımıza yerleştirerek çocuklarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Şu anda bütün dünya bunları uygulamaya çalışıyor. Biz dünyada bu eğitimlere başlayan ilk ülke olduk. Yeni değil yenilenen değerlerle çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için çalışıyoruz. Değerlerimizi çocuklarımıza kazandırırken hayatla iç içe bir eğitimden bahsediyoruz, ders formatında değil.” diye konuştu.

Konferansın sonunda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş öğretmenlerin sorularını da cevaplandırdı.

Program Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya’nın Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’a günün anısına hediye takdim etmesiyle sona erdi.

Selçuklu Değerler Eğitimi Programı “SEDEP”; yayın ve ürün destekli, etkinlik tabanlı “iyi insan yetiştirmek” için uygulanan bir eğitim modelidir.  Selçuklu Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında beş yıldır başarıyla uygulanıyor. 

29-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-2017

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.