KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MERAM MELİKE HATUN ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULUNDAN ÖRNEK UYGULAMA

Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu, Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu temel amaçları doğrultusunda, KOP Bölge ve Kalkınma İdaresi Kalkınma Başkanlığı ile işbirliği içerisinde oluşturulan 200 m2'lik kapalı sera alanı ve kompost toprak üretimi yapılan 'kompostevi projesi"yle örnek bir uygulamayı hayata geçirdi.
MERAM MELİKE HATUN ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULUNDAN ÖRNEK UYGULAMA

Özel eğitim öğrencilerimizin emek ve katkılarıyla okul sera alanında yetiştirilen süs bitkileri ve el sanatları atölyesinde üretimi yapılan saksılar, özel öğrencilerimizin hayata ve üretime dönük bir şekilde yetişmelerine de büyük katkı sunuyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer de 26 Şubat 2021 tarihindeki Konya Programında Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulunu ziyaret ederek özel öğrencilerimizin emekleriyle çeşitli üretimlerin gerçekleştiği atölyelerde incelemelerde bulundu. 2023 Vizyonu çerçevesinde geri dönüşüm yoluyla yapılan kompost toprak üretiminin diğer okullar için de örnek bir uygulama olacağını vurguladı. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, saksı üretim alanı için seramik fırını alınması ve atölyelerin 100 bin TL değerindeki temrinlik ihtiyaçlarının tespit edilerek karşılanması konusunda destekte bulunacaklarını ifade etti. Çalışmalarda emeği geçen yönetici, öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Kompostevi Projesi

Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu tarafından yürütülmekte olan ve geri dönüşüm yoluyla kompost toprak yapımını içeren "KOP ile Doğaya Dönüşüm Projesi" kapsamında yöntem olarak ülkemizde bir ilk gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında özel eğitim öğrencileri başta olmak üzere, öğretmen ve velilere de modern sulama yöntemleri ve tarımda sürdürülebilirlik konusunda eğitimlerin verilmesi amaçlanmış, tarım alanı ders programları, sıfır atık ve geri dönüşüm araştırmaları incelenmiş ve uygulanabilirliği yüksek faaliyetler planlanmıştır.  Okuldaki yemek ve gıda atıkları, çay posası, kuru yaprak, çim, talaş gibi geri dönüşüm atıklarını kompost makinasında işleyerek okul serasının toprak ihtiyacı da karşılamaktadır.

17-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-2021

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.