KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSELERİMİZ; GURUR KAYNAĞIMIZ

MESLEK LİSELERİMİZ; GURUR KAYNAĞIMIZ

Devletimizin meslek liselerine yönelik son yıllardaki yatırımları; yerel yönetimlerin, odaların, sektör temsilcilerinin ve bireysel olarak iş adamlarımızın bu noktada gösterdikleri hassasiyet, bu okullarımız açısından çok büyük bir gelişim ve değişimin de kapısını aralamıştır.

Özellikle yaşamakta olduğumuz salgın sürecinde meslek liselerimizde üretime dayalı olarak yapılan çalışmalar, bu okullarımızın ülkemizin geleceğinde belirleyici bir rol üstleneceğini de göstermektedir.

Salgın döneminde "sağlıklı yaşam"ın anahtar kelimeleri olarak her platformda dile getirilen "maske, mesafe ve temizlik" konusu, meslek liselerimizin toplumumuz için ne kadar önemli bir yerde durduğunu bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Konya'mızdaki meslek liseleri de bu anlamda bir adım daha öne çıkmakta, çatıları altında üretilen maske, siperlik ve dezenfektanlarla önemli bir ihtiyacı karşılamaktadırlar.

Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesi tarafından üretilen ve ülkemizin dört bir yanına ulaştırılan "mesafenin bir buçuk metrenin altına düştüğünde sesli uyarı veren sensörlü cihaz" da bu noktadaki ileri düzey çalışmalara bir örnek olmuştur.

Yine Karatay Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen "maske üreten makine" de meslek liselerimizin ulaştığı başarıya ciddi bir örnektir. Bu okulumuz sadece maske imal etmekle kalmayıp "maske üreten makine"nin de üretimini yapmakta ve bu makineleri ülkemizin her köşesine ulaştırılmaktadır.

 

Akademik Başarısı Yüksek Öğrenciler Meslek Liselerini Tercih Ediyor

Akademik başarı konusunda geçmişte oluşturulan algının tam aksine, son yıllarda ülkemizin en başarılı öğrencilerinin tercihleri arasında meslek liselerimiz yer almaktadır. Ülkemizin yerli ve milli üretim kapasitesini daha ilerilere taşımayı gaye edinen gençlerimiz, LGS puanlarıyla fen liselerine ya da akademik başarıları ile öne çıkmış Anadolu liselerine gitmek yerine meslek liselerimize yerleşmeyi tercih etmektedir.

Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencimiz Mehmet Emre Sarı, bu noktada verilebilecek en güzel örneklerden biridir. LGS'de %4'lük dilime girerek bu okula yerleşen öğrencimiz, hedeflerine ulaşmak için eğitim görebileceği en iyi adresin bu okul olduğunu ifade etmektedir.

26 Şubat 2021 tarihinde bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için ilimize gelen Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, hem Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesini hem de Karatay Kılıçarslan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında görevlilerden bilgi almıştır.

Konya'mızdaki meslek liselerinin yerli ve milli üretim konusunda yerel ve ulusal düzeyde sundukları katkılara yerinde şahit olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyan Bakan Yardımcımız Sayın Özer, önemli başarıların altına imza atan meslek liselerimizin yönetici, öğretmen ve öğrencilerine tebrik ve teşekkürlerini iletmiştir.

LGS'de %4'lük dilime girerek Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Lisesine yerleşen Mehmet Emre Sarı ile özellikle sohbet eden Bakan Yardımcımız Sayın Özer, akademik başarısı bu kadar iyi öğrencilerimizin meslek liselerini tercih etmelerinin 10 yıl önce bir hayal olduğunu, bugün ise bunun 'olabilirliği'nin kanıtlandığını vurgulayarak öğrencimiz Mehmet Emre Sarı'yı özellikle tebrik etmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizler de ileri teknolojik cihazların üretimine dayalı atölyelerden günlük ihtiyacımızı karşılayacak pek çok ürünün tasarlandığı ve üretildiği, gençlerimizi geleceğe hazırlayan ve ülkemizin yerli ve milli üretim kapasitesine katkı sunan gurur kaynağımız meslek liselerimizin tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerini tebrik ediyoruz. 

 09-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-202109-03-2021

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.