KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ MURAT YİĞİT "GÜVENLİ BİR YARIN İÇİN GENÇ ZİHİNLERDE AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ"NE KATILDI

MÜDÜRÜMÜZ MURAT YİĞİT

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, 3 Haziran 2024 tarihinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz yürütücülüğünde Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Bilim Merkezi ve Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ortaklığı ile TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri kapsamında gerçekleştirilen "Güvenli Bir Yarın İçin Genç Zihinlerde Afet Bilinci Eğitimi" projesinin açılış programına katıldı.

Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mine Taşkın açılış programında yaptığı konuşmada, böyle bir programda görev almanın onur verici olduğunu belirterek bu tür organizasyonlarda tekrar bir arada olmayı umduklarını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit ise proje kapsamında verilecek eğitimlerin öğrencilerimizin afetler karşısında daha bilinçli bir şekilde yetişmelerine katkı sunacağını belirterek "Bu eğitimden faydalanan öğrencilerimizin zaman içerisinde toplumda göstereceği yansıma, suya atılan taşına ortaya çıkardığı halkaların büyüyerek ilerlemesi misali, büyüyerek devam edecektir." dedi.

Öğrencilerimizin afet türlerini, afet önleme ve müdahale yöntemlerini öğrenerek, afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemini kavrayacakları, çeşitli interaktif etkinlikler ve pratik uygulamalar ile teorik bilgilerini pekiştirecekleri, olası afet durumlarında güvenli ve bilinçli davranışlar sergileme becerisi kazanacakları projemize; Meram Zafer Ortaokulu, Selçuklu Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu ve Karatay Belediyesi İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören 6 ve 7. sınıflardan 30 öğrencimiz katılıyor.

AFAD Konya İl Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Genel Müdürlüğü ve Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırmalar Merkezinin desteğiyle düzenlenecek eğitimlerin açılış programına; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Okan Tekkalan, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerimiz de katıldı.

3-8 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim ve etkinlikler aşağıda belirtilmiştir.

Bilim Merkezinde:

"Keşfet ve Bağlan: Bilim Eğitimi Ön Test ve Tanışma Etkinliği"

Afet Türleri ve Önlemler

Deprem Bilgisi ve Planetaryum Film Gösterimi

Mini Depreme Dayanıklı Ev Tasarımı

Sancak İtfaiyede:

"Enerjik Başlangıç: Güne Isınma ve Motivasyon Çalışması"

"Alev Avcıları: Yangın Labirentinde İlerleme ve Yangının Kaynağını Bulma"

Küçük Kahramanlar İtfaiyeyle Tanışıyor

"Yangın ve Kurtarma Kahramanları: Trafik Kazası ve Araç Yangını Simülasyonu"

Mini Yangın Söndürme Cihazı Tasarımı

Bahri Dağdaş Tarım Araştırmaları Merkezinde:

"Su Damlası Dansı"

Kuraklık Nedir? Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

Gıda İsrafına Son Ver Suyunu Koru Geleceğini Koru!

Tarımda Kuraklık İle Mücadele Çalışmaları

AFAD İl Müdürlüğünde:

"Su Yolları Serüveni"

"Sel Afeti Bilinci Saati"

Sel Afeti Kurtarma ve Çadır Kurma

Sille Tabiat Okulu'nda:

Doğa Yürüyüşü ve Sel Risk Haritası Oluşturma

Sele Karşı Alınabilecek Tedbirler Broşür Hazırlama

Taşkın Önleyici Model Tasarımı

Eğitimler atölyelerde ve simülasyon alanlarında uygulamalı olarak akademisyen ve uzman eğitmenlerle uygulanacaktır.

Projenin kapanışı ise Konya Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan "Başarıya Giden Yol: Proje Sonu Kutlama ve Sergi Etkinliği" ile yapılacaktır. Bu etkinlikte çocuklarımız öğrendiklerini sergileyecek ve sertifika töreni gerçekleştirilecektir.

03-06-202403-06-202403-06-202403-06-202403-06-202403-06-202403-06-202403-06-2024

Sarıyakup Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.