KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ AÇILIŞ TÖRENİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TEŞRİFLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ AÇILIŞ TÖRENİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TEŞRİFLERİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yapılan işbirliği sonucu organize sanayi bölgelerinde oluşturulan mesleki eğitim merkezlerinin açılış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile 10 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Konya'mızın yanı sıra İstanbul ve Erzurum'da da gerçekleştirilen açılış törenlerine Sayın Cumhurbaşkanımızın Külliye'den canlı bağlantı ile katılım sağladı.

Törende ilk olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Sayın Varank konuşmasında bugün açılışını yapacakları merkezler sayesinde arayan değil aranan elemanların yetiştirileceğini söyledi. Amaçlarının günü kurtarmak değil, geleceğe yatırım yapmak olduğunu ifade etti.  

Daha sonra kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer de mesleki eğitimde yeni bir döneme girdiğimizi ifade ederek yapılan kanun değişikliği ile hem öğrencilerimizin hem de işverenlerin çok avantajlı bir duruma geldiklerini ifade etti. 2022'de mesleki eğitimi daha da güçlendireceklerini ve sektörün talep ettiği işgücünü yetiştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanımız da konuşmasında Türk ekonomisi, sanayisi ve eğitim sistemi adına çığır açan bir projeyi daha gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını belirtti.  "Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi, ülkemizin temel ihtiyaçlarından birini daha gideriyor" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de üretimin ve istihdamın lokomotifleri hâline gelen organize sanayi bölgelerinin, bu projeyle, eğitim alanında sorumluluk üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanımız "Teori ile pratiği başarıyla buluşturan, eğitimde kamu-özel dayanışmasını güçlendiren bu güzel projenin; ülkemiz, milletimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum" temennisinde bulundu.

Hazırladıkları tüm bütçelerde aslan payını daima eğitime ayırdıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını daima eğitim öğretime ayırdık. Mesela 2002 yılında eğitime bütçeden 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2022 yılında bu rakam, yükseköğretim dâhil, 274 milyar 384 milyon liraya çıktı. Derslik sayımızı 343 binden 606 bin seviyesine çıkartarak, ülkemizin dört bir yanını modern eğitim kurumlarıyla donattık. Bugüne kadar yaptığımız 714 bin 429 atamayla, okullarımızın öğretmen eksiğini giderdik. İnşallah bu ay sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapıyoruz." dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarının ardından illere bağlanarak "Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Töreni"ni gerçekleştirdi.

Konya'mızdaki program Selçuklu Yüzüncü Yıl Mesleki Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Sayın Valimiz Vahdettin Özkan canlı bağlantı vesilesiyle Cumhurbaşkanımıza saygılarını ileterek projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılış töreninin Konya'mızdaki programına Sayın Valimiz Vahdettin Özkan, Milletvekillerimiz Ahmet Sorgun, Tahir Akyürek, Gülay Samancı, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük ve protokol üyeleri katıldı.

10-01-202210-01-202210-01-202210-01-202210-01-2022

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.