KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OTİZMDE DEĞERLENDİRME VE TANI SÜRECİ ve OTİZMLİ ÇOCUKLARIN ÖZEL EĞİTİMİ KONFERANSI

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Engelsiz Yaşam Topluluğu, Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı  (SOBE) tarafından düzenlenen Otizmde Değerlendirme ve Tanı Süreci  ve  Otizmli Çocukların Özel Eğitimi Konferansı, 02 Nisan 2018 tarihinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör konferans salonunda gerçekleşti.
OTİZMDE DEĞERLENDİRME VE TANI SÜRECİ  ve  OTİZMLİ ÇOCUKLARIN ÖZEL EĞİTİMİ KONFERANSI

Hikmet Kalaycı´nın piyano dinletisiyle başlayan programın açılış konuşmasını Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi Müdürü Yahya Çakılı yaptı. Konuşmasında otizm hakkında genel bilgiler veren Çakılı, günümüzde otizmin rahatsızlığının görülme oranının 1/68’e kadar düştüğünü ifade etti. Bu rahatsızlıkla ilgili en etkin tedavi  yöntemlerinin  erken tanı, toplumsal farkındalık ve eğitim olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek ise bugün tıp dünyasının çok önemli gelişmeler kat ettiğini belirtti. Bu konferansın otizmli bireylerin tedavisi konusunda faydalı neticeler çıkaracağını da ifade etti. 

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise belediye olarak engelliler için bir çalışma yapmayı düşündüklerinde yurt içi ve yurt dışı çeşitli örnekleri incelediklerini ve sonucunda SOBE Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfını kurduklarını belirti. SOBE Eğitim Merkezinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Altay, burada yapılan çalışmaların ülke geneline örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi. 

Daha sonra öğretim üyeleri Ömer Faruk Akça ve Ayhan Bilgiç, otizm konulu sunumlarını yaptılar. 

Programa Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr.  Tahir Yüksek ve Prof. Dr.  Önder Kutlu, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, SOBE Vakfı yetkilileri, öğretim görevlileri ve Konya genelindeki okullarda görev yapan rehber öğretmenler katıldı.

 

02-04-201802-04-201802-04-201802-04-201802-04-201802-04-201802-04-2018

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.