KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SELÇUKLU ATATÜRK MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİNDEN ÖNEMLİ BAŞARI

BL4S Uluslararası Deney Yarışmasında Selçuklu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Alüminyum  Hedefte Depolanan Enerjinin Elektron Enerjisi ile Değişimi" projesi ile finale kalan ilk 23 ekip arasına girmeyi başardı. 
SELÇUKLU ATATÜRK MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİNDEN ÖNEMLİ BAŞARI

BL4S, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından İsviçre'nin Cenevre kentinde 2014 yılından bu yana dünyanın her yerinden lise öğrencileri için düzenlenen uluslararası bir yarışmadır. 

Selçuklu Atatürk Mesleki ve Teknik Lisesi Fizik dersi öğretmenleri  Ersen Abalı ve Mehmet Karabulut'un danışmanlığını yaptığı projede, okul yöneticilerinin destekleriyle yarışmanın proje tabanlı öğrenmeye ve STEM'e uygun hazırlanmasına dikkat edilmiştir.

Öğrenciler, danışman öğretmenler eşliğinde bazen uzaktan, bazen yüz yüze toplantılarla deney, öneri makalesi ve deney tanıtım videoları hazırlamış ve yarışmaya başvurulmuşlardır. 

Ülkemiz genelinden 3 okulun finale kaldığı yarışmaya, 47 ülkeden 198 ekip ve 1300 öğrenci katılmış; ilk 23 ekip kısa listeye alınmış ve BL4S Tişörtü ve Kozmik Pi Dedektörü unvanını elde etmişlerdir.

Bu 23 ekipten 3'ü, kazanan takım olarak seçilecek ve deneylerini yapmak için sonbaharda Almanya'nın Hamburg kentinde bulunan hızlandırıcı merkezi DESY'ye davet edileceklerdir. 

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilk 23'te yer alan okulumuz ASML SCIENCE WORMS takımının üyeleri danışman öğretmenler Mehmet Karabulut ve Ersen Abalı ile öğrenciler İsmail Biçer, Mehmet Alkanat, Furkan Şahin, Halime Sude Şentürk, Nüsra Kırbaş, Ali Eroğlu, Berkay Coşgun, Çağrı Önal ve Sıla Yaman'ı başarılarından dolayı tebrik ediyor; ilk 3 takım arasına seçilmelerini ve deneylerini Almanya'da yapmalarını temenni ediyoruz. "Alüminyum  Hedefte Depolanan Enerjinin Elektron Enerjisi ile Değişimi" projesinde emeği geçen yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

28-05-202028-05-2020

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA //// EK BİNA Akabe Mahallesi, Demirsatan Sokak No 4 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.