KONYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"VEFATININ 40. YILINDA NECİP FAZIL KISAKÜREK'İ ANMA PROGRAMI" KAPANIŞ PANELİYLE SONA ERDİBakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleri ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Anadolu Mektebi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi tarafından ilimiz genelinde 23 Mayıs 2023 tarihinde başlayan, "Anadolu Mektebi Vefatının 40. Yılında Üstad Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Programı" Kapanış Paneli 26 Mayıs 2023 Cuma günü Selçuklu Belediyesi Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Üyesi ve Konya İl Koordinatörü Atilla Yaramış, düzenlenen bu programla Üstat Necip Fazıl'ın en güzel şekilde anıldığı ve anlatıldığını belirterek, "Şehrimizin var olan manevi iklimine bu programla yeni bir güzellik katmaya çalıştık." dedi.

Daha sonra Açılış Paneline geçildi. Panelin Başkanlığını Konya'dan Sidre Nur Doğan'ın yaptı. Panele; Konya'dan katılan Kübra Gül Dağlı "Necip Fazıl Kısakürek'in Dava Anlayışı", Ankara'dan katılan Ayşe Betül Bostan "Necip Fazıl Kısakürek'in Hakikat Arayışı", Van Erciş'ten katılan Berfin Songül "Necip Fazıl Kısakürek'te Ölüm" ve Hatay'dan katılan Nisa Melek Nur Akbaş "Necip Fazıl'ın Tiyatrolarında Tip ve Karakterlerin Anlam Dünyası" konularında sunum yaptılar.

Panelin ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kavaz panelistlerin sunumları hakkında bir değerlendirme konuşması yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Böyle muhteşem bir programın Konya'da yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, "Görüyorum ki, programın her aşamasında görev alan gençler Necip Fazıl Kısakürek'i anlama ve anlatma hususunda çok büyük bir iştiyaka sahipler. Her birisini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bizim görevimiz şehirleri imar ederken, nesilleri de ihya etmektir." dedi.

Son olarak söz alan Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Sami Güçlü, Mevlana gibi, Yunus Emre gibi, toplumların zor zamanlarında onlara yol gösteren, örnek tutum ve davranışlarıyla iz bırakan kahramanların olduğunu ifade ederek, "Necip Fazıl da bu kahramanlardan birisidir ve hala Anadolu insanını beslemeye devam etmektedir." dedi.

Panelist öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediye takdim edilmesinin ardından, günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapılarak program sona erdi.

Programa Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Yiğit, Selçuklu Belediyesi Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Ramazan Altıntaş, Selçuk Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Fahrettin Demirci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın İbrahim Kavaz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ankara, İstanbul, Hatay, Samsun, Erzurum, Van, Konya, Tokat, Kahramanmaraş, Manisa Karaman, Uşak ve Adana'dan toplam 120 öğrenci ve 26 danışman öğretmenin katıldığı etkinlikler 4 gün sürdü. Etkinliklerde; Açılış ve Kapanış Panellerinin yanı sıra, Selçuklu Şehit Ufuk Baysan Anadolu Lisesi, Selçuklu Ayşe Kemal İnanç Anadolu İmam Hatip Lisesi, Selçuklu ASELSAN KONYA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Karatay Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi, Meram Yıldız Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde ve Akşehir Kültür Merkezinde, toplam 8 panel yapıldı. Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından seslendirilen Şiir Dinletileri düzenlendi. Sanatçı Uğur Işılak tarafından Necip Fazıl Kısakürek'in bestelenmiş şiirlerinin seslendirildiği bir konser gerçekleştirildi. Konya Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen Necip Fazıl Kısakürek'e ait "Bir Adam Yaratmak" piyesi izlendi. Mevlana Meydanında Necip Fazıl Kısakürek'in fotoğraflarından oluşan Fotoğraf Sergisi yapıldı.

26-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-202326-05-2023

Sarıyakup Mahallesi Garaj Caddesi No 4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.