• T.C. Millî Eğitim Bakanlığı .:. Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü

YENİ NESİL LİDERLİK AKADEMİSİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde okul yöneticilerine yönelik düzenlenen "Yeni Nesil Liderlik Akademisi" eğitimleri, ilimiz genelinde görev yapan okul yöneticilerinin niteliklerini artırarak onları 21. yüzyıl yeterliliklerine sahip, paradigma değişimini gerçekleştirebilen liderler olarak yetiştirmeye devam ediyor.


Lider, sadece öğretmenleri değil öğretmenler aracılığıyla sınıfları ve öğrencileri; okul yönetimi aracılığıyla da diğer paydaşları etkileyebilecek ve dönüştürebilecek önemli bir güce sahiptir. Liderin kendisine, öğretmenine ve öğrenme süreçlerine etkin biçimde yön verebilmesi bireysel dünyasındaki gelişimsel süreçleri tamamlamasına bağlıdır. Bireysel süreçlerini tamamlayan liderler, kurumlarında gerçek başarılara imza atabilecek donanıma da sahip olurlar.


Eğitim sistemimizin temel direği olan okullarda yöneticilerin üstlenecekleri yeni nesil liderlik rolleri, okulların dolayısıyla toplumun geleceğini etkilemektedir. Toplumun ihtiyaçlarını karşılama noktasında yöneticilerin yol gösterici olarak kurum kapasitesini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Yeni Nesil Liderlik Akademisi hazırlanmıştır.


Proje kapsamında, 31 ilçemizde açılan 64 kursta, 847 okul yöneticisine eğitimler verilerek onların kişisel ve mesleki gelişimleri desteklenmiştir.


Eğitimlerde; yöneticilerin liderlik davranışları, görüş ve düşünce biçiminin önemi, sorumluluk ve inisiyatif dengesi, zaman aşımına uğramayan ilkelerle liderlik edebilmek, okula anlam katarak paydaşlarla birlikte yol alabilmek, esneklik, ustalık ve anlam eksenleri, zaman yönetimi, psikolojik sağlamlık, etkili iletişim kurma becerisi gibi konularda yetkinlik kazandıracak faaliyetler yapılmıştır.


Yeni Nesil Liderlik Akademisi Kitapçığı için tıklayınız

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak çerezler kullanılmakta ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verileriniz toplanıp işlenmektedir. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı ve kişisel verilerinizi işlememizi kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı, Aydınlatma Metnimizi ve Kullanıcı Sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.