• T.C. Millî Eğitim Bakanlığı .:. Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü .:. Bizim Okulumuz Projesi

Karapınar Sırçalı Köy Yaşam Merkezi

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen kullanılmayan köy okul binalarının köy yaşam merkezine dönüşümü projesi kapsamında ihtiyaçlar doğrultusunda ana sınıfı, ilkokul, kurs merkezi, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanlarda hizmet veren atölyelerle, gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor.

Kapalı halde bulunan köy okullarının kapıları ardına kadar açıldı. Bir köyün bütün renklerini taşıyan ve kendi rengini cömertçe sunan, herkesin kendinden bir şeyler bulacağı eğitim mekânları Köy Yaşam Merkezi olarak dönüştü.

Bakanlığımız kapalı köy okullarının kullanılabilir hâle getirilmesi amacıyla Köy Yaşam Merkezleri Projesi'ni başlatmıştır. Günümüzün çevre, iklim ve tarım alanlarındaki ihtiyaçlarına eğitimle destek olmak için tüm bireylerin faydalanabileceği bütünleşik bir yapı şeklinde tasarlanan Köy Yaşam Merkezleri anaokulu, ilkokul, halk eğitimi kurs merkezi olarak da kullanılabilecek. Bu bütünleşik yapıyı doğa ve doğada yapılan tarımsal faaliyetlerle çeşitli atölye çalışmaları destekleyecek.

Bu kapsamda 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Karapınar İlçemizde Sırçalı Köy Yaşam Merkezimiz hizmete açılmıştır.

Sırçalı Köy Yaşam Merkezimizde; okulun bulunduğu yerleşim bölgesinin olanakları değerlendirilerek tüm öğrencilerimizin ve yöre halkının kullanmasını sağlamak; bireylerin akademik, sosyal ve kültürel yönden gelişimini desteklemek ve onlara gerçek yaşam fırsatları sunarak hayata hazırlamak amaçlandı.

Sırçalı Köy Yaşam Merkezi bünyesinde açılan anasınıfımızda 23 öğrencimiz eğitim almaktadır. Köy Yaşam Merkezimizde 1 tane okul öncesi öğretmenimiz görev yapmaktadır. İlçeye uzaklığı 18 km'dir. Aynı zamanda bünyesinde bulunan Akıl ve Zeka oyunları atölyemizle öğrencilerimize hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimiz öğretmenleri gözetiminde atölyelerdeki etkinliklere katılmaktadır.

Köy Yaşam Merkezimizde açılan atölyeler ve oksijen içerikli doğa ile baş başa yemyeşil bir ortamda oluşturulan alanlarda öğrencilerimiz günlerini geçirmektedirler.

 

  

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak çerezler kullanılmakta ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verileriniz toplanıp işlenmektedir. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı ve kişisel verilerinizi işlememizi kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı, Aydınlatma Metnimizi ve Kullanıcı Sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.