Meram Sağlık Köy Yaşam Merkezi

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde , Milli Eğitim Bakanlığı  ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği  çerçevesinde gerçekleştirilen  kullanılmayan  köy okul binalarının köy yaşam merkezine dönüşümü projesi kapsamında ihtiyaçlar doğrultusunda ana sınıfı, ilkokul, kurs merkezi ,doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanlarda hizmet veren atölyelerle ,gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor.

İlçemiz de  bu amaç doğrultusunda kapalı köy okullarının açılması, köy hayatını yaşamamış, büyüklerinin yaşamış olduğu doğal ve tabii güzellikleri tanıyamamış çocukların o hayatı görüp  bir nebze de olsa teneffüs etmeleri için 4 yıldır kapalı olan Sağlık İlkokulu ve Sağlık Köyü Yaşam Merkezi hizmete açılmıştır.

Bu kapsamda Sağlık İlkokulu ve çevresinde birçok yenilik gerçekleştirilmiştir. Öncelikle 13 öğrencili Sağlık İlkokulu  ve bünyesinde  okul öncesi çocuklarımız için 10 öğrenciye eğitim veren  anasınıfımız, 12 kursiyerden oluşan Gümüş Kazaz Örücülüğü Kursu Halk Eğitim bünyesinde açılmış olup anne ve çocuk el ele okula gelmekte ,aynı çatı altında eğitimlerini sürdürmektedir.


Sağlık Mahallemizde böylece  köy yaşam merkezi oluşturularak yemyeşil bir doğanın içerisinde rengarenk  bir okulda  sınıflar  ve atölyeler inşa edilmiştir. 

Meram Belediyemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle yürüttüğümüz Mega Doğa Okulu çalışmalarımızın bir ayağını da Sağlık Köyü Yaşam Merkezi bünyesinde ilişkilendirdik.

Bakanlığımız, Belediyemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ,  okul idarecilerimizin maddi ve  manevi desteğiyle kapalı okul binamızın bina bakım onarım, boya ve donatımı ilkokul ,ana sınıfı, kurs alanı, ahşap atölyesi, tarım alanı, tandır fırını ,okuma alanı, sportif macera alanından oluşan orman  ve göletten oluşan kamp alanı , köy muhtarlığınca oluşturulan köy hayatı müzesini içeren yaşam merkezimiz oluşturulmuştur.


Sağlık Köyü Yaşam Merkezimiz içerisinde bir “ Sanat Atölyesi” kurulmuştur. Bu atölyede hem Sağlık İlkokulu öğrencileri hem de Yaşam Merkezini ziyarete gelen misafir öğrenciler farklı tasarımlar yapabilmektedirler. 


Öğrenciler aynı zamanda “ Ahşap Atölyesinde” el becerilerini geliştiren ürünler tasarlamaktadırlar, “İzcilik Atölyesinde” ise doğa ile iç içe olup izciliğin maceracı ve eğlenceli dünyası ile tanışmaktadırlar.
       

Tarım atölyesinde ise öğrencilerimiz kendilerine tahsis edilen toprak alanlarda rehber öğretmenlerinin gözetiminde tohum ekiminin ve  tohum sulamasının nasıl yapılması gerektiğini öğrenmektedirler.Öğrenciler için hazırlanan “ Macera Parkuru”  Sağlık Yaşam Merkezinin en adrenalin içeren kısmını oluşturmaktadır. 


Sağlık Köyü Yaşam Merkezinde ayrıca “ Doğa Kitap Okumaları”  aktivitesi de yapılmaktadır.Köyde yaşamakta olan halkımıza yönelik olarak ayrıca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Gümüş Kazaz Örücülüğü Kursu açılmıştır.


Hem çocuklar hem ebeveynler   aynı anda aynı yerde ihtiyaç duydukları eğitimleri almaları sebebiyle köy yaşam merkezlerinde gelenekle gelecek bir arada üretim faaliyetinde bulunmaktadır.Meram Sağlık Köyü Yaşam Merkezi öğrenciler için spor, sanat ve yaşam dolu bir merkezdir. Okumayı seven, sportif, sanat sever bireyler yetiştirmek amacına hizmet etmektedir.
       

Belediyemizin nakil desteğiyle , öğretmenlerimizin nezaretinde , İlçemiz okullarından gruplar halinde öğrenci grupları  Köy Yaşam Merkezimizde açılan atölyeler ve oksijen içerikli ,doğa ile başbaşa  yemyeşil  bir ortamda  oluşturulan alanlarda bir günlerini geçirmektedirler.

 
 
  • 02.02.2023 11:57
  • |
  • 429
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak çerezler kullanılmakta ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verileriniz toplanıp işlenmektedir. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı ve kişisel verilerinizi işlememizi kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı, Aydınlatma Metnimizi ve Kullanıcı Sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.