Selçuklu Tatköy Köy Yaşam Merkezi


Kapalı köy okullarının kapıları ardına kadar açıldı. Bir köyün bütün renklerini taşıyan ve kendi rengini cömertçe sunan, herkesin kendinden bir şeyler bulacağı eğitim mekânları Köy Yaşam Merkezi olarak dönüştü.


Bakanlığımız kapalı köy okullarının kullanılabilir hâle getirilmesi amacıyla Köy Yaşam Merkezleri Projesi'ni başlatmıştır. Günümüzün çevre, iklim ve tarım alanlarındaki ihtiyaçlarına eğitimle destek olmak için tüm bireylerin faydalanabileceği bütünleşik bir yapı şeklinde tasarlanan Köy Yaşam Merkezleri anaokulu, ilkokul, halk eğitimi kurs merkezi olarak da kullanılabilecek. Bu bütünleşik yapıyı doğa ve doğada yapılan tarımsal faaliyetlerle çeşitli atölye çalışmaları destekleyecek.


Konya Köy Yaşam Merkezlerinde; okulun bulunduğu yerleşim bölgesinin olanakları değerlendirilerek bu olanakları ilimizde yaşayan tüm öğrencilerin ve yöre halkının kullanmasını sağlamak; bireylerin akademik, sosyal ve kültürel yönden gelişimini desteklemek ve onlara gerçek yaşam fırsatları sunarak hayata hazırlamak amaçlandı.


Konya Tatköy Köy Yaşam Merkezi merkeze bireyi alan açık ve kapalı atölye mekanları, tarım alanları, halk eğitimi merkezi kursları ile köy halkının sosyokültürel ihtiyacını karşılayacak. Çocuklarımız için ise eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüleceği, ulaşılabilir ve işlevsel bir yaşam merkezi olacak. Köy halkına çağın gerekliliklerini sunarak, bireyleri 21. yy becerileri ile donatacak.


Tatköy Köy Yaşam Merkezi; Selçuklu ’da köy yaşam merkezlerinde bölge şartları göz önüne alınarak, vizyoner bakış açısı ile bireylere günümüz şartlarının gerekliliklerini hayatlarına kolaylıkla uygulayacakları, olumlu katkılar sunabilecekleri imkânlar sağlamaktadır.


ETKİNLİK ALANLARI:

Tatköy Yaşam Merkezinde; bilgiye kültüre sanata dair yaşam fırsatlarının sunulduğu köy lezzetlerinin gün yüzüne çıkarıldığı AŞHANE

Okuma aşkının gençlerle buluşturulduğu KIRAATHANE

Yaşayan hikayelerin paylaşıldığı BARANA

Hayat boyu öğrenmenin merkezi KURS ATÖLYESİ

Bilimin doğayla buluştuğu MATEMATİK ATÖLYESİ

Sanatın toprakla yoğrulduğu TESTİ ve ÇİNİ ATÖLYESİ

Köyün canlı tarihinin yansıdığı KÖY MÜZESİ yer almaktadır.

Tatköy Köy Yaşam Merkezinin Selçuklu İlçeye uzaklığı 16 km dir.

Merkezimizde Selçuklu Halk Eğitim Merkezine bağlı usta öğreticiler görev yapmakta olup;
kurslardan, okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencileri ve yerel mahalle halkı faydalanmaktadır. Ayrıca İlçe merkezindeki öğrencilerimizde öğretmenleri gözetiminde atölyelerdeki etkinliklere katılmaktadır.

 
 
  • 02.02.2023 11:59
  • |
  • 418
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak çerezler kullanılmakta ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verileriniz toplanıp işlenmektedir. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı ve kişisel verilerinizi işlememizi kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı, Aydınlatma Metnimizi ve Kullanıcı Sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.